Отговаря д-р Борислав Герасимов, консултант по неврология на в. "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Падането без особена причина най-често е симптом на неблагополучие при кръвоснабдяването на ствола на мозъка, при шипове или атеросклеротични промени на артериите в областта на шията. Тези кръвоносни съдове снабдяват центъра на мозъка, отговорен за равновесието.
Преходните нарушения на мозъчното кръвообращение, наричани още транзиторни исхемични атаки, са опасно състояние. При него неврологичните симптоми (внезапна слабост, със или без изтръпване на крайници, замайване, световъртеж, залитане, нарушено зрение, прилошавания, падания, смущения в говора, краткотрайна загуба на съзнание и др.) изчезват и човек "възстановява здравето си" най-често за 5-10 минути, максимум до 24 часа.
Научните данни обаче показаха, че въпреки пълното възстановяване, при което болният сравнително бързо "се оправя", в мозъка му са настъпили трайни промени. Те могат да се докажат с изключително точните съвременни методи.
В напреднала възраст тези симптоми показват проблеми в кръвоснабдяването на ствола на мозъка, където са центровете на равновесието, сърдечносъдовата регулация и други. Замайването, залитането и шумът в ушите сочат, че вече има риск за още микроинсулти. В началото те се проявяват като транзиторни исхемични атаки. Особено опасно е, когато оплакванията зачестяват и когато има и краткотрайна загуба на съзнание и дори падане при рязко изправяне или при физическо или психическо усилие и напрежение.
Световъртежът е субективно чувство, че предметите наоколо се въртят в една посока (системен световъртеж) или усещане за нестабилност и "чувството на пияния". Периферният отоневрологичен синдром се проявява при различни болестни процеси, засягащи вътрешното ухо и вестибуларния апарат (лекува се от УНГ специалисти).
По-чест при стари хора е централният отоневрологичен синдром при засягане на ствола на мозъка. Това е т.нар. вертебробазиларна недостатъчност при мозъчносъдова болест и инсулти в тази област.
Причината за тези симптоми най-често е съдова болест, която почти сигурно води до инсулт в следващите години. Шиповете във врата влошават кръвоснабдяването на ствола на мозъка и се проявят с подобни симптоми. Те влошават още повече мозъчното кръвообращение. Добрият невролог може с прецизен преглед и с изследвания като КТ (компютърна томография), МРТ (магнитно-резонансна томография) и доплерова сонография да открие точните причини за тези симптоми.
Коментари