Отговаря д-р Борислав Ацев, кардиолог, консултант на "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Най-важният момент е да се консултирате със специалист кардиолог за необходимостта от лечение на вашата аритмия по инвазивен начин. Още по-добре ще бъде, ако се обърнете за пълна информация към специализиран в тези методи център. Защо това е необходимо?
Механизмът, по който се развиват надкамерните тахикардии, е различен. Основната причина да се извършва радиофреквентна аблация е наличието на анатомичен субстрат в сърцето, който е отговорен за различните аритмии.
Предварително се провежда електрофизиологично изследване и се провокира аритмията, определя се дефектът в сърцето и след това със специален катетър, който се нагрява от високочестотен ток, се отделят (изгарят) увредените клетки (аблация). Извършва се в специална лаборатория и под рентгенов контрол.
Радиофреквентната аблация е успешен метод за лечение на всички видове аритмии и се прилага все по-често. Като цяло успеваемостта на процедурата е около 90%. Най-добре се влияе предсърдно-камерната нодална риентри тахикардия - около 100% положителен резултат.
Процентът усложнения е не повече от 1-2% според различните видове аритмии и опита на лабораториите. Достатъчно добри са и отдалечените резултати, които показват не повече от 5-8% рецидив на тахикардията в следващите години.
В България изнесените резултати се доближават до европейските и общата успеваемост на радиофреквентната аблация за всички видове аритмии е 88%.
Аблация или медикаменти - попитайте специалиста, но ако можете да спестите честото страдание, спокойно можете да се подложите на процедурата.
При радиофреквентната аблация се използват катетри с електроди, които се вкарват в сърдечните кухини близо до мястото на увреждане. От външен източник се подава контролирана радиочестотна енергия, която се превръща в топлина и разрушава част от сърдечния мускул. Процедурата изисква опитен екип от кардиолози и друг медицински персонал и се прави в специални електрофизиологични лаборатории. За успешното й провеждане е необходим специалист кардиолог да прецени вида на аритмията и необходимостта от аблация след неуспешно медикаментозно лечение.
Когато сърцето е отслабнало и по-увредено, рисковете от лечението с този метод са по-големи.
От голямо значение е видът на аритмиите. Те могат да се дължат на увреждания в камерите, предсърдията или във връзката между тях. При камерните тахиаритмии лечението е по-малко успешно от другите видове и с повече усложнения (3-7%), включително и смъртни случаи. При ВПВ синдром аблацията на допълнителния електрически път има много голяма успеваемост (87-92%) и малък риск (0,2% смъртност).
Последните световни проучвания показват, че при аритмии от предсърдията (трептене, мъждене и други) радиофреквентната аблация има успех 90-96% и няма смъртни случаи.
Най-честите усложнения при използването на метода са сърдечна слабост, пробиване на сърдечния мускул, тежки аритмии, мозъчни инциденти. Като цяло те се случват относително рядко (0,8-0,9%).
Коментари