Отговаря д-р Борислав Ацев, кардиолог, консултант на "24 часа" от старта на приложението "Докторе, кажи!" през 2001 г.
Доказано е, че 75% от населението на Земята води заседнал начин на живот. Повечето от тези хора са с хипертония. В тази група се включват даже подрастващи в пубертетна и младежка възраст. Едновременно с това редица изследвания показаха сериозно намаляване на кръвното налягане при хора, които се движат редовно и достатъчно продължително.
Хипертоници, които се движат общо 6 часа в денонощие, достигат понижаване на кръвното налягане до 12 мм живак, а при движение 4 часа кръвното налягане намалява с 8 мм живак.
Най-препоръчаната физическа активност за хора с повишено кръвно над 40 г. е разходката пеша не по-малко от 1,5 часа на ден със скорост 2-5 км/ч. Общополезно е плуването и колоезденето не по-малко от половин час дневно при скорост 16-20 км/ч. Освен че действа директно на кръвното налягане, движението има невероятен ефект върху съня и нервната система, както и като средство за отказ от тютюнопушенето.
Не се препоръчват тежки физически упражнения, вдигане на тежести и напъни. За започване на активна двигателна програма хипертониците трябва да се посъветват с лекуващия лекар, да имат постоянен контрол на кръвното налягане и постоянно лечение. Ако се налагат ограничения, то те се преценяват от специалистите кардиолози във всеки отделен случай.
Лечението на високото кръвно налягане зависи от взаимното разбиране, упорития и чест контрол, своевременна промяна в поведението на лекаря и пациента. Досега не са измислени лекарства, които да лекуват самостоятелно хипертонията. Успешното лечение зависи не само от тях. Правилното разбиране за собственото здраве, физическата активност, особено движението, психическата релаксация, добрият сън, правилното хранене и намаляването на теглото и отказът от цигарите носят повече резултати. Когато тези мерки не са достатъчни, трябва да се комбинират с лекарства. Техният подбор е индивидуален и изисква упорита работа от страна на лекуващия кардиолог при всеки отделен болен.
Първо, с диагностични изследвания трябва да се уточнят причините за артериалната хипертония. Второ, установява се състоянието на сърцето (преглед, ЕКГ, ехокардиография, холтер и др.) и другите жизненоважни органи (мозък, бъбреци). Изследва се холестеролът и кръвната захар, защото не всички лекарства са подходящи при тяхното повишаване. Трето, в домашни условия се измерва кръвното налягане в продължение най-малко на 10-15 дни, резултатите се записват сутрин и вечер и се представят на лекаря.
При честа промяна на кръвното през денонощието се поставя за 24 часа апарат - холтер, който го измерва и записва автоматично на 30 или 60 минути. Тези начини на проследяване се използват, когато за първи път се открие високо кръвно налягане, или ако предписаното лечение не помага. Ако измерените стойности са над 140/90 мм живак, лекарствата трябва да се променят, докато се постигне резултат.
Всеки пациент е длъжен да се контролира сам и поне 2 пъти годишно да посещава лекаря си за евентуална промяна на лечението. Лекарствата за кръвно налягане са много, но всеки реагира на тях индивидуално. Ефектът от лечението могат да намалят: социална изолация, тежка семейна атмосфера, психоемоционални напрежения, продължителен престой в офиса и пред компютъра, продължително лечение с едни и същи медикаменти, непоносимост, алегрии и др.
Коментари