Отговаря проф. Мира Кожухарова от Центъра по заразни и паразитни болести. Тя е национален консултант по заразни болести. Дава отговори на читателски въпроси в приложението "Докторе, кажи!" на в. "24 часа" от създаването му през 2001 г.

Марсилската треска е остра зараза, пренасяна от кърлежи. Основна роля има кучешкият кърлеж, който е не само преносител, но и резервоар на инфекцията.

Заразяването на хората става през кожата - вирусът влиза, където кърлежът е смукал кръв. Може да стане и през лигавицата на носа или конюнктивата, когато те се пипат с ръце, замърсени при вадене на кърлежи.

След 6-10 дни на мястото на ухапването излиза възел с коричка (т.нар. черно петно). Той заздравява след 2-3 седмици. Проявяват се и другите симптоми - втрисане, силно неразположение, болки по ставите и мускулите и обрив по цялото тяло, даже по дланите и стъпалата.

Диагнозата се поставя въз основа на клиничната картина, данни за контакти с кучета или ухапване от кърлеж и резултатите от микробиологични и серологични изследвания, доказващи причинителя на инфекцията.

Болестта се лекува с антибиотици.

Профилактиката е да се пазите от кърлежи. Това става чрез унищожаването им в тревни площи в градовете и чрез намаляване на броя на скитащите кучета. Индивидуалното предпазване предполага използването на закрити дрехи и обувки. Когато бъде открит впит кърлеж, той трябва да се отстрани възможно най-бързо. В такива случаи може да се наложи и антибиотична профилактика.