Отговаря проф. Мира Кожухарова от Центъра по заразни и паразитни болести. Тя е национален консултант по заразни болести. Дава отговори на читателски въпроси в приложението "Докторе, кажи!" на в. "24 часа" от създаването му през 2001 г.
Този сепсис (менингококцемия) е една от възможните прояви на менингококовата болест. Сепсис означава "отравяне на кръвта", т.е. инфекция на целия организъм заради навлизане на микроби в кръвта. В случая това са бактериите менингококи. Те достигат кръвта, задържат се и тя ги разнася до всички тъкани и органи. Получават се сериозни увреждания на жизнените функции.
Болестта е тежка, особено свръхострата, мълниеносна форма. Започва внезапно, с рязко вдигане на температура и бързо помрачаване на съзнанието. За часове се появява кървав обрив от различни по форма и големина петна. Болният изпада в кома и умира от остра надбъбречна недостатъчност.
Въпреки мощните антибиотици смъртността от тази форма на болестта е висока, а процентът на трайните увреждания (ампутации, нужда от присаждане на кожа др.) при оживелите е значителен.
Друга по-известна поради много типичната клинична картина проява на болестта е менингитът (възпаление на мозъчните обвивки, предизвикано от менингококи).
В сравнение с тези две тежки болести доста по-чести са леките менингококови инфекции на горните дихателни пътища, например ринофарингит. Освен това здрави хора често са заразни - 5-10% от възрастните, а при младежи - над 20%.
От това боледуват само хората. Има различни групи менингококи (A,B,C,Y и W-135). Обикновено са в носоглътката. Предават се само при близък контакт чрез секрети или слюнка, при ползване на общи прибори и съдове, пушене на една и съща цигара, целувки и т.н.
Инкубационният период е от 2 до 10, средно 3-4 дни. Зарази ли се човек, това е преходно и носителите рядко се разболяват. Поначало възприемчивостта към болестта е ниска и с възрастта намалява. По-висок риск от тежка болест има при малки деца и при хора, на които далакът е отстранен или е с нарушена функция, при състояния на дефицит на някои серумни белтъци, свързани с имунитета, и при наличие на предразполагащи хронични болести.
Коментари