Отговаря проф. Мира Кожухарова от Центъра по заразни и паразитни болести. Тя е национален консултант по заразни болести. Дава отговори на читателски въпроси в приложението "Докторе, кажи!" на в. "24 часа" от създаването му през 2001 г.

Грипът не е безобидна болест и статистиката го доказва. Всяка година боледуват 3 до 5 милиона в целия свят и умират от 250 000 до 500 000. Грипните вируси могат да предизвикат и тежки усложнения при хора от всички възрастови групи, включително и напълно здрави преди това. Но процентът на тежките случаи, както и смъртността са най-високи при хора над 60 години.

Общо в света има около 1 милиард души, които поради възрастта си или заради хронични болести са изложени на повишен риск от тежък грип, усложнения и смърт.

Тежестта на болестта и усложненията зависят от фактори като появата на нов тип грипен вирус, на нов щам по-висока вирулентност. Най-често той е от подтип А (H3N2), и, разбира се, от състоянието на организма.

Най-чести са усложненията в долните дихателни пътища - бактериални, вирусно-бактериални и вирусни пневмонии. При засягане на сърдечно-съдовата система има исхемична болест на сърцето, ритъмни и проводни нарушения, сърдечна недостатъчност, миокардит, перикардит.

Усложненията в централната и периферната нервна система са енцефалит, менингит и менингоенцефалит, неврит, миелит. Високата температура, пониженото ниво на кислород в кръвта и смущенията в алкално-киселинното равновесие при грип, могат при някои болни да доведат до токсично увреждане на мозъка (енцефалопатия). В други случаи може да се развие вирусен енцефалит. При деца високата температура може да предизвика гърчове. При някои болни от грип са описани и остри психози със слухови или зрителни халюцинации.