Отговорът е от книгата на светилото на българската дерматология проф. д-р Любомир Странски.

Розацеята е болест, от която страдат и двата пола с предимство на женския. Изразява се със зачервяване на лицето, носа и често деколтето. Причина е разширението на малките кръвоносни съдчета. Такава зачервена кожа, погледната през лупа, е покрита с тънки червеникави нишки, които са повърхностните кожни капиляри. На зачервената основа има червени пъпки с белезникави връхчета. Често се засяга носът, който в началото е покрит с червени пъпки, после става месест, с груба повърхност (т.нар. кочияшки нос, неправилно свързан от населението с пиянството).

Налице е лек сърбеж, а понякога само кожата „пламти” от разширението на кръвоносните съдове. Често болестта се съчетава с гастрит и други стомашно-чревни оплаквания. В стомаха на някои болни се открива бактерията хеликобактер пилори, която някои автори обвиняват и за кожната болест.

Клиничната картина варира от зачервяване на лицето през дребни пъпки до едри обезобразяващи възелчета (лупоидна розацея). Това е различна болест лупус еритематозус.

Розацеята се влошава от пикантни, горещи, студени и люти храни, промени в климата, вятър, дъжд, слънце, както и от психични напрежения. Лечението е сложно, тъй като причината все още е неясна. Правят се дълги терапии с ниски дози тетрациклинови препарати, лекува се и бактерията, ако я има, отстраняват се предразполагащите хигиенно-диетични фактори. Локалните кремове имат само подпомагащо действие.