Чужд език може да се учи и насън, показа швейцарско изследване. Изводите от него сериозно разклащат някои теории за функционирането на мозъка, пише сп. "Кърънт байолъджи".
За науката вече известно, че крехките връзки между мозъчните клетки укрепват и се заздравяват по време на дълбок сън. Тези връзки между невроните са основа на паметта. По-ранни изследвания са установили, че човек запомня по-добре думи от чужд език, научени в будно състояние, ако те му бъдат повтаряни по време на сън.
Швейцарското изследване е научен пробив, защото се оказва, че нови думи се попиват от паметта и в спящо състояние. Тоест, ученето на чужд език може да започне от нулата и по време на дълбок сън. Тогава мозъкът усвоява не само тях, но и смисъла на думи със сходна семантика (синоними).
Така за първи път се доказва, че спящ човек може да учи не само думи от друг език, но и техни синоними, и после си ги спомня в будно състояние.
Експериментът на учени от университета в Берн е бил със спящи участници. По време на съня са им произнасяни думи от измислен език и техните съответствия на немски. Например немската дума за "ключ" съответства на думата "тофер" от измисления език, а немската дума за "слон" звучи наред с "гуга".
Веднъж събудени, участниците в експеримента са питани коя от измислените думи е за нещо голямо и коя е за малко. Правилните отговори са толкова много, че тук се изключва налучкването.
"Отговорният за езика мозъчен център и хипокампусът - където се трупа памет - бяха особено активни, когато събудените се мъчеха да си спомнят думи, научени по време на съня. Тези мозъчни зони попиват новите думи, научени и в будно състояние, казва д-р Марк Зюст, шеф на екипа. Тоест, мозъкът попълва паметта независимо дали човек е буден и в пълно съзнание или спи дълбок сън."
Освен практическата полза от тези изводи те поставят под въпрос и наложили се теории за съня и за паметта, а именно че при сън мозъкът се капсулира и се откъсва физически от околната среда.
"Ние успяхме да оборим убеждението, че ученето е невъзможно по време на сън", изтъква научният екип.
Коментари