Поне 2 пъти над нормите отчитани на всеки час в столицата 25 общини с голям проблем

Само ден след като мерките при замърсяване на въздуха в София бяха приети от Столичния общински съвет, се наложи те спешно да влязат в действие. В петък системата на БАН прогнозира превишение на нивата на фините прахови частици (ФПЧ). А измервателните станции на Изпълнителната агенция по околна среда и водите отчетоха замърсяване над нормите от ФПЧ от станциите

в “Младост”,

“Дружба”,

“Хиподрума” и

“Павлово”

Прогнозата за събота е превишение на максимално допустимото замърсяване да има само в “Хиподрума”, а в “Надежда” и в “Павлово” да е по-ниско.

Допустимата концентрация на фини прахови частици във въздуха е 50 милиграма на кубичен метър, но средноденонощно. Системата обаче дава данни на всеки кръгъл час и още от 0,00 часа на 26 януари показва концентрация от два пъти над нормата за всеки час. Изключение е само на станцията на Копитото, където замърсяването е два пъти под нормата. За официални обаче се приемат само данните на агенцията, които са обобщени за цяло тримесечие и на практика ще се знаят чак към април.

Акт за 5000 лв. на автосервиз в “Дружба” съставиха инспекторите в петък.  СНИМКА: СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Акт за 5000 лв. на автосервиз в “Дружба” съставиха инспекторите в петък. СНИМКА: СТОЛИЧНА ОБЩИНА
Мръсният въздух влияе и на болни, и на здрави хора. Най-засегнати са тези с хронични заболявания като ХОББ, бронхиална астма и сърдечносъдови. И малкото увеличение на фини прахови частици изостря и влошава състоянието им, казва пулмологът д-р София Ангелова. Обикновено в тези периоди

се повишава

броят на

пациентите за

прегледи и

хоспитализациите, отчита тя. Затова е важно инхалаторните лекарства да се приемат редовно.

В дните с високо замърсяване да се носи плътен шал на два ката, който да покрива и носа, съветва пулмологът.

Носенето на

медицинска

маска

е излишно, защото не предпазва по никакъв начин от замърсяването на въздуха. Да се избягва тичане, каране на колело и всякаква активна дейност на открито, защото води до вдишване на токсичните вещества дълбоко в белите доброве и предизвиква дразнене.

Приемането на витамини А, D и С подсилва организма, защото действат като антиоксиданти. Лесно се набавят чрез цитрусовите плодове, съветва д-р Ангелова.

Софиянци да оставят колите си и да ползват градски транспорт, а тези, които се топлят с дърва, по възможност да минат на друг източник, призова във фейсбук вчера кметът Йорданка Фандъкова. Тя разпореди спешни проверки на КАТ за коли, които не отговарят на екостандартите, а на Столичния инспекторат и РИОСВ - за нерегламентирано горене на отпадъци. ПЕТЪР ЯНКОВ

ПЕТЪР ЯНКОВ

“Тези проверки са само част от действията ни за ограничаване на възможностите за изгаряне на отпадъци. Организираме пунктове в различни райони за събиране на

стари гуми и

текстил, за да

не допуснем

горенето им

От ноември са увеличени и кратностите на събиране на едрогабаритни отпадъци. Става дума за поредица от действия, тъй като една мярка сама по себе си не е панацея”, каза пред “24 часа” шефката на Столичния инспекторат Веска Георгиева.

Извънредна проверка е имало и в блоковете на Виетнамските общежития. В петък вечерта инспекторите отново влязоха в общинските жилища, за да проверят какво се гори в печките. Съседи разказват, че напоследък обитателите им купували евтини дрехи втора употреба на килограм, за да ги палят.

Отново там в петък са съставени 12 акта на лица, вадили хартия, картон и пластмаса от контейнери за отпадъци. Подобни проверки се правят и през нощта, и в почивните дни.

При предишна проверка от 13 такива нарушители само двама се оказали клошари без документи. Общо са глобени 59 души.

“Върху качеството на въздуха влияят много фактори - климатични, географски, антропогенни. В София сред причините за замърсяването са природните дадености, защото градът е в котловина, температурните инверсии - също, но основно човешката дейност. Затова не бива да пренебрегваме участието на самите граждани. Ако няма разбиране и всеки да се включи, каквито и рестрикции да има, резултатът няма да е ефективен”, смята Георгиева. Тя призова софиянци да спазват графиците за изхвърляне на едрогабаритни отпадъци и да подават сигнали за нерегламентирано горене на отпадъци на телефон 029875555.

25 са българските градове, в които има превишение на нормите за фини прахови частици, посочиха от екоминистерството.

Най-зле е във

Видин, Враца

и Монтана,

защото там много голяма част от населението се отоплява със замърсяващи горива - най-вече въглища с високо пепелно съдържание. Точно те отделят фини прахови частици при горенето. Малко по-добро, но все пак тежко е положението в Горна Оряховица, Бургас, Благоевград, Перник, Пловдив, Димитровград, Кърджали и Шумен. На тези и за останалите градове от средата на миналата година се отпуска общ ресурс от 100 млн. лв. по Оперативна програма “Околна среда”, за да си направят нови планове за справяне с проблема. Договорите са подписани с почти всички общини. Плановете са необходимо условие

Брюксел да спре

процедурата

срещу България

за замърсяване

на атмосферния

въздух

Но ако се налагат големи инвестиции за справяне с проблема, самата община ще трябва да търси средствата за това.

4000 стари гуми събрани, за да не ги горят в печки

Общините сами ще търсят пари за филтри на комините, тези от ЕС не стигат

Над 4000 стари гуми са събрани от мобилните пунктове на Столичната община. Целта на кампанията е да предотврати изгарянето им и така да ограничи замърсяването. Такива пунктове за гуми има в районите “Красна поляна”, “Овча купел”, “Младост”, “Люлин” и “Връбница”.

Съвместни екипи на РИОСВ и Столичния инспекторат пък проверяват автосервизи и пунктове за вторични суровини. Инспекторите следят дали отработеното масло се ползва нерегламентирано за отопление. До момента са проверени 39 обекта и са съставени 14 акта и 17 фиша. В петък екипите обикаляха в “Младост” и “Дружба”.

5000 лв. глоба от екоинспекцията отнесе собственик на сервиз в “Дружба” вчера, защото няма договор с лицензирана фирма, на която да предава отработените масла. В сервиза имаше и печка, която обаче не беше запалена по време на проверката. Ако в нея инспекторите бяха открили масла, можеха да наложат и глоба от 10 хил. до 50 хил. лв. Още 50 лв. бе глобен сервизът за замърсени работни помещения.

Засега няма яснота ще сработи ли и мярката пушекът от комините да се филтрира. През 2015 г. тогавашният министър на околната среда Ивелина Василева обяви идея по Оперативна програма “Околна среда” да се отпуснат пари за филтри за комини, които да се поставят на домовете на социално слаби граждани, отопляващи се с дърва или въглища. Когато приоритетната ос за чистотата на атмосферния въздух бе отворена през 2017 г. обаче, се оказа, че 120-те милиона лева по нея ще стигнат само за общинските планове за чист въздух. Общините бяха посъветвани да включат такива филтри в проектите си, но сами да си търсят пари за тях.

Йорданка Фандъкова
Йорданка Фандъкова

10 дни през януари са най-мръсни заради инверсията

Между 5 и 10 дни през януари всяка година в София се създават условия за инверсия (температурите са по-високи във високото, отколкото в ниското), това е причината за задържане на мръсен въздух в някои райони.

В петък минималната температура в града беше -11/-10 градуса, а на Черни връх - минус 6. Тогава има подчертано низходящо движение на въздушните маси. Това обясни шефът на синоптичната фирма TV-MET Петър Янков. А атмосферното налягане вчера в София продължаваше да се покачва.

Най-силно замърсяване е имало в квартали като “Дружба” и “Надежда”, защото се намират в едни от най-ниските места на Софийското поле. В “Дружба” има и езеро.

Такива задържащи слоеве се получават при високо атмосферно налягане над Балканския полуостров. Въздухът в атмосферата ври като в казан и Софийското поле е на дъното, обясни образно метеорологът.

Западен вятър още в понеделник ще разруши инверсионните слоеве.

1000 коли по-малко в София след втори призив на Фандъкова

Само 1000 коли по-малко са се движили в София в петък, когато бе регистрирано превишение на нивата на фини прахови частици във въздуха. Това сочат данните на общинския център за управление на трафика. Засичането е направено спрямо движението преди седмица по бул. “Ал. Малинов” и кръстовището на булевардите “Т. Александров” и “Опълченска” по искане на “24 часа” и не важи за целия град.

Липсват данни дали пътуващите с градски транспорт са се увеличили, след като за втори ден поред кметицата Йорданка Фандъкова призова софиянци да не ползват автомобилите си, а хората, които се греят на дърва и въглища, по възможност да ползват елуреди или друго екологично отопление.

“Възложила съм на Столичен инспекторат съвместно с РИОСВ да направи извънредни проверки на пунктове за вторични суровини и автосервизи за изгаряне на отпадъци, а на Пътна полиция да извърши извънредни проверки на автомобилите за нивата на вредните газове”, написа Фандъкова във фейсбук.

За да даде личен пример, и в петък тя е отишла на работа с градски транспорт. Този път взела автобус 76, за да отиде на събитие в Софийския университет. Собствениците на коли с екологичен клас под Евро 4 бяха специлно призовани през сайта на Столичната община да ограничат придвижването с тях. “В случай че използвате личния си автомобил, ви молим да не оставяте двигателя включен при престой, по-дълъг от 3 минути”, молят още от общината.

Готов е зеленият билет за градски транспорт, който ще се продава в дните с опасно мръсен въздух. Може да се купи както в пунктовете ЦГМ и “Метрополитен”, така и от самите водачи. Струва 1 лв. и ще важи за всички видове транспорти и всички линии. Целта е столичани да оставят колите си и е сред мерките за дните с мръсен въздух, които СОС прие в четвъртък. Затваряне на платените зони за паркиране в центъра, временни паркинги в крайната дясна лента на булеварди, а след законови промени - пълно затваряне на центъра за коли и безплатен градски транспорт одобриха още съветниците.

69% от софиянци имат ясно разбиране, че отговорността за качеството на въздуха е споделена между тях и общината и че собственото им поведение би допринесло за подобряването му, показа специално проучване на “Алфа Рисърч” по поръчка на общината. Най-подкрепена е идеята за безплатен градски транспорт - 93%, и зелен билет - 89%. Всеки 2-и е съгласен в такива дни да се затварят части от града.