Пробиотиците - живи бактерии, които са полезни за храносмилателната система, оказват благоприятно въздействие и върху мозъка и дори могат да се използват в борбата срещу депресия, съобщава Ен Ди Ти Ви, позовавайки се на датско изследване.
За целите на проучването специалисти от университета на Орхус са направили експерименти с плъхове, разделени на две групи. Гризачите и от двете групи са били подложени на богата на мазнини и бедна на фибри диета, като към питейната вода на част от тях били добавяни пробиотици, предава БТА.
Изследователите са установили, че плъховете, на които не били давани допълнително полезни бактерии, развили симптоми, наподобяващи депресия. При тях освен това били отчетени повишени нива на бели кръвни клетки в мозъчните тъкани - признак за хронично възпаление. Подобни възпалителни процеси се наблюдават при хора, страдащи от диабет и затлъстяване.
Същевременно при гризачите, на които били давани пробиотици, не били установени промени в поведението. При тях били отчетени и понижени нива на белите кръвни клетки в мозъчните тъкани.
Според специалистите това означава, че пробиотиците могат да допринесат за препрограмиране на имунната система. Изследователите също така смятат, че откритието им, че полезните бактерии влияят благоприятно не само върху храносмилателната система, но и върху мозъка, може да намери приложение в търсенето на нови начини за превенция и лечение на депресия.
Коментари