Революционните открития ще спасят живота на милиони

Изследователи и лекари по света непрестанно напредват с малки и големи крачки в борбата с широко разпространени болести и неизлечими досега синдроми, спасявайки милиони човешки животи.

Ето някои от най-значимите постижения в медицината през 2017 година.

Успех в лечението

на рака на гърдата

Две нови лекарства за рак на гърдата бяха пуснати на пазара във Великобритания през ноември. Препаратите palbociclib и ribociclib забавят разпространението на рака в напреднал стадий с поне 10 месеца, пише в. “Гардиън”. Те могат да отложат прилагането на химиотерапия и дават възможност на пациентите да водят по-дълго нормален живот. Британският институт за изследване на рака обяви лекарствата за най-големия пробив от две десетилетия насам в лечението на жени с напреднал рак на гърдата.

С генетика

ликвидират

вируса на СПИН

Учените са на крачка от пълното ликвидиране на чумата на века - болестта СПИН. През месец май специализираното списание Molecular Therapy съобщи, че изследователи от университета “Темпъл” във Филаделфия успешно са унищожили вируса HIV-1 у мишки, чрез генетична модификация, преди болестта да се развие, и така са предотвратили бъдещата инфекция. Тази стратегия се е оказала 96% успешна при премахването на вируса при гризачите, на които са присадени човешки имунни клетки. Чрез метода на генетично инженерство CRISPR/Cas9 те са успели да премахнат напълно HIV директно от ДНК на клетките. Използваните днес лекарства само потискат размножаването на вируса с лекарства, които се вземат до живот.

Откриват по дъха

рак на белия дроб

В близко бъдеще ще стане възможно ракът на белия дроб да се открива само с изследване на дъха на пациента. Германски лекари поставиха точна диагноза за рак на белия дроб, изследвайки дъха на пациента.

Германски лекари поставиха точна диагноза за рак на белия дроб, изследвайки дъха на пациента.
Екип от клиника на института “Макс Планк” в Бад Наухайм, Германия, успяха да поставят точна диагноза с тест, откриващ в изпускания от дробовете въздух наличие на молекули рибонуклеинова киселина, променени от болестта. Това ще позволи откриването на рака на белия дроб на по-ранен стадии и започването на лечение с по-голям шанс за оцеляване.

Лекарство забавя

болестта на

Стивън Хокинг

В САЩ за първи път от 22 години одобриха за продажба ново лекарство срещу амиотрофична латерална склероза - болестта, от която страда гениалният астрофизик Стивън Хокинг. То се нарича Edaravone и може да забави с около една трета характерната за синдрома прогресивна дегенерация на моторните неврони - клетки в гръбначния и главния мозък, която води до парализа и смърт. Този вид склероза, известна още като болест на Лу Гериг и болест на Шарко, причинява атрофия на мускулите и мозъкът изгубва напълно способността да ги контролира, но, за разлика от алцхаймер невинаги уврежда разума на болния. Edaravone във формата на инжекция се прилага и за лечение на пациенти след инсулт.

Удар по причинителя

на болестта на

Хънтингтън

Английски учени постигнаха успех в лечението на болестта на Хънтингтън - друго дегенеративно генетично разстройство, което засяга мускулната координация и води към когнитивен спад и психични проблеми. За първи път специалистите успяха да намалят с лекарство токсичния протеин, причиняващ болестта, при експериментално лечение на 46 пациенти. Те са били инжектирани с новия медикамент в гръбначномозъчната течност. Британски учени успяха да намалят токсичния протеин, причиняващ болестта на Хънтингтън.

Британски учени успяха да намалят токсичния протеин, причиняващ болестта на Хънтингтън.
Името на препарата не се съобщава, тъй като още е на експериментален етап. Лекарите се притеснявали, че той може да причини менингит, поради което пациентите са били под постоянно наблюдение. Резултати показали, че лекарството е напълно безвредно, приема се добре от организма и драстично намалява токсичния протеин, който причинява заболяването.

Свързаха алцхаймер

с нисък протеин

От алцхаймер в света страдат 50 млн. души, а според прогнозите броят им ще расте драстично и до 2050 г. ще засяга 1 на 85 души. През април екип изследователи от американския институт “Джон Хопкинс” обяви, че болестта е свързана с ниски нива на протеина NPTX2 в мозъка на пациентите. Откритието ще помогне да се разбере какво причинява заболяването, което води до деменция и смърт след средно 7 години, и за развитие на ефикасна терапия. Въведен е и нов метод - терапия с ултразвук на амилоидните плаки в мозъка, които се трупат около невроните и се смята, че допринасят за алцхаймер.

Трикордер като

в “Стар трек”

Почитателите на филма “Стар трек” познават апарата трикордер, който, поставен на пациента, моментално сканира и диагностицира организма. Това устройство вече е реалност. През април д-р Базъл Харис, лекар от спешната помощ в Уинууд, Пенсилвания, и неговите двама братя - инженерите Джордж и Гюс, получиха приз от $ 2,6 млн. на конкурса Tricorder X Prize, който награждава откриватели на портативна техника за здравна диагностика. Трикордерът на д-р Базъл Харис е колкото голям мобилен телефон.

Трикордерът на д-р Базъл Харис е колкото голям мобилен телефон.

Апаратурата на Харис колкото голям мобилен телефон следи със сензори възлови жизнени показатели на тялото и открива диабет, пневмония, анемия, предсърдно мъждене, нарушаване или прекъсване на дишането по време на сън, което може да доведе до смърт. Данните могат да се предават на здравните служби на хиляди километри разстояние. Засега устройството открива 30 синдрома, но учените го усъвършенстват, за да констатира над 50 болести.

Синтетична кръв

Екип учени от Бристол, Кеймбридж и Оксфорд изолираха и видоизмениха лабораторно стволови клетки, за да получат червени кръвни телца. Предстоят тестове върху пациенти от всякакви кръвни групи, особено с редките, които се намират трудно. Краткосрочната цел е да се получи синтетична кръв за болни от анемия, а дългосрочната е да се произведе достатъчно количество за преливане на по-широк кръг пациенти, което би решило проблема с дефицита на кръв.

По-безопасна

терапия на хепатит С

През август американската Агенция за храните и лекарствата одобри ново лекарство срещу хепатит С - болест, която уврежда черния дроб и може да има фатални последици. Лечението с Mavyret (с общо наименование glecaprevir и pibrentasvir) се прилага 8 седмици на пациенти със или без цироза и чернодробни увреждания. То скъсява периода на терапия, има по-малко странични ефекти и се понася по-лесно от болните.

Същевременно британски учени от университета в Саутхамптън откриха Т-клетката в човешкото тяло, която разпознава не само вируса на хепатит С, но и на зика, денге и жълта треска.

Откритието, казват учените, е важна стъпка към създаване на ваксина срещу тези болести чрез задействане на човешките NK-клетки - убийци на бактерии, вируси и тумори.  Революционни открития в медицината, направени през 2017 г., ще спасят живота на милиони хора.

Революционни открития в медицината, направени през 2017 г., ще спасят живота на милиони хора.

Напредък срещу

рак на панкреаса

3 постижения в тази област обещават напредък в борбата със смъртоносната болест. Сп. “Сайънс” обяви, че е открита бактерия в панкреасния тумор, която блокира препаратите от химиотерапията и ги прави неефективни. Откритието може да доведе до ново лечение, устойчиво на телесния микробиом.

Учените откриха и връзка между новодиагностицирания диабет тип 1 и рака на панкреаса, което ще помогне за ранното му диагностициране. При някои хора този тип диабет може да е причинен от карцином, развиващ се в панкреаса. Изследвайки този сигнал, лекарите ще успеят да открият заболяването в първоначален стадий.

В същото време тест на екип начело с д-р Зев Уайнбърг от Калифорнийския университет показа, че комбинацията между два различни вида имунотерапия помага на някои пациенти. Досега имунотерапията не даваше резултат при този вид рак.

Нова победа над

холестерола

Изследователски екип от Кливланд успя да снижи у пациенти нивата на лошия холестерол със 75 на сто. Резултатът се получи, след като специалистите комбинираха статин с нов клас мощни лекарства - инхибитори на PCSK9.

Болни от диабет

отслабват със

семаглутид

Експеримент на британски ендокринолози с 632-ма души постигна значително понижаване на нивата на глюкоза в кръвта и смъкване на теглото им. Семаглутидът снижава нивото на захарта и теглото на пациента.

Семаглутидът снижава нивото на захарта и теглото на пациента.
Пациентите с диабет тип 2 са лекувани с препарата семаглутид (semaglutide) веднъж седмично и 71% от тях са отслабнали значително, което е важен фактор за овладяване на болестта. Сега някои лекарства срещу диабет 2 отключват неочаквано трупане на килограми. Според учените медикаментът успешно ще контролира болестта, наричана “скрития убиец”.

Спасиха бебе със

сърце извън тялото

Британски лекари от болница “Гленфийлд” в Лестър оперираха и спасиха новородено момиченце, родено със сърце и част от стомаха извън тялото. Синдромът, известен като ectopia cordis, се появява при 1 от 8 млн. души, а малката Ванелопи Хоуп Уилкинс е единствената във Великобритания, оцеляла след такава операция. Проблемът е констатиран още в утробата, когато плодът е на 9 седмици, но родителите решават да не прекъсват бременността. Бебето Ванелопи Хоуп Уилкинс, след като операция върна сърцето в гърдите му.

Бебето Ванелопи Хоуп Уилкинс, след като операция върна сърцето в гърдите му.
Ванелопи се ражда преждевременно с цезарово сечение в началото на ноември. Тя е без гръдна кост (стернум) и претърпява 3 операции - първата 50 минути след раждането. В третата на 11 ноември участват 50 специалисти, които връщат сърцето в гръдната кухина. След време лекарите ще се опитат да вкарат костна защита на органа, като използват 3D принтиран елемент или органичен материал, който да расте заедно с момичето.

Начин за

възстановяване на

кръвоносни съдове

Изследователи от Института за медицински открития към Станфордския университет откриха способ за възстановяване на повредени кръвоносни съдове. Задействането на механизма за съдова регенерация е постигнато с помощта на белтъчната активизация на протеинкиназата.

Възстановяването на повредените съдове с тази “белтъчна терапия” се оказва значително по-просто и евтино в сравнение с отглеждането на нови съдове чрез създаването на ендотелий.

С новия метод частично може да се реши възстановяването на вътрешния слой на кръвоносните съдове с помощта на наситени клетки VEGF. Ако клиничните тестове с новия метод преминат успешно, може да бъде осъществен исторически пробив в лечението на сърдечносъдовите заболявания.

Революционни открития в медицината, направени през 2017 г., ще спасят живота на милиони хора.