Хванаха 39 нередовни експертизи след проверки на комисии
Софийски лекари трябва да върнат над 38 хил. лв. на държавата, защото са издали 24 фалшиви ТЕЛК решения. Нарушенията са хванати след ревизия на решенията им от началото на миналата година до септември 2017 г.
За същия период комисиите в НЕЛК са установили
общо 64
нередовни
документа, за
които лекарите
дължат общо
109 787 лв.,
показва справка на НОИ, изготвена за “24 часа”. В сумата са включени и лихви за над 15 хил. лв.
Точно столичните лекари са издали най-много фалшиви документи. След тях се нареждат медиците от Хасково с 14 неверни експертизи. Те ще трябва да върнат почти 12 хил. лв.
Общо 8 са ревизираните актове в Пловдив, но сумата за тях е по-голяма и стига до 18 хил. лв. Това бе причината миналата седмица лекарите да заплашват с групови оставки. Някои от медиците вече са със запорирани заплати и лично имущество. Те категорично отричат да издават фалшиви решения, защото работят на база на документи, които получават от болниците.
Останалите нарушения са в Габрово, Велико Търново, Монтана, Бургас, Враца, Пазарджик, Русе и Силистра.
Комисиите са хванали общо 39 фалшиви решения през тази и 25 през миналата година.
Фалшивите ТЕЛК-ове се установяват чрез проверки, от които е последвало решение на НЕЛК или на административен съд. “Едва тогава и само в този случай на лекарите се налага санкция от експертните комисии към НОИ. Те трябва да възстановят сумата, която е надвзета или с която е ощетено общественото осигуряване”, обясни управителят на осигурителния институт Ивайло Иванов пред националното радио.
Сумите по разпореждания, които не са изплатени доброволно, се събират чрез запор в банките по сметките на длъжниците.
През първите девет месеца на тази година общо 20 846 души са получили инвалидна пенсия, след като са си извадили решение от ТЕЛК. Общият брои на
хората с
инвалидни пенсии
в страната
достига 458 990
Средният размер, който са получавали прекъсналите работа заради болест, е бил 241, 43 лв. Общо 56 656 души са били освидетелствани от ТЕЛК комисиите през 2016 г., което е 0,9% от цялото възрастно население, сочат данните на Националния център за обществено здраве и анализ.
Коментари