В Телекомуникационния ендоскопски център при Медицински университет – Плевен (МУ-Плевен) бе открита уникална и единствена по рода си Експозиция „История на минимално инвазивната хирургия“. Изложбата включва първата изработена миниатюра на роботизирана хирургична система Da Vinci Si с автор - скулпторът Красимир Рангелов, миниатюра на Хайфу апарат модел JC HIFU тумор аблационна система, дарена от партньорския университет в Чонгкинг, Китай, както и над 40 инструмента и апарата, свързани с историята на минимално инвазивната хирургия. В експозицията е изложен и роботски инструмент, който е бил използван за работа с първата в света роботизирана система Dа Vinci Standart през 1999 г. Включени са и инструментите, с които е осъществена първата робот-асистирана операция в България от проф. д-р Григор Горчев и неговият екип. В музея като експонати са изложени още лапароскопски инструменти, апарати и трокари, използвани в клиничната практика през последните 25 години.

Реализирането на експозицията е посветено на отбелязването на четири важни годишнини: 25 години от първата минимално инвазивна операция (лапароскопска холецистектомия), осъществена в гр. Плевен през м. май 1993 г.; 10 години от откриването на първия в Югоизточна Европа Телекомуникационен ендоскопски център ТЕЛЕЦ към МУ-Плевен през м. юни 2007 г.; 10 години от въвеждането за първи път на роботизираната хирургия в Югоизточна Европа и в България от екипа на проф. д-р Григор Горчев, д.м.н. през м. януари 2008 г. и 5 години от въвеждането за първи път на понятието „хирургия без скалпел“ и лечението на солидни тумори в България и Югоизточна Европа с апарат за високо интензивен фокусиран ултразвук (ХАЙФУ) през м. декември 2012 г.

Откриването на Музея на минимално инвазивната хирургия надгражда с още едно ниво иновативния облик на МУ-Плевен, чиито приоритети са в развитието на телемедицината и роботизираната хирургия. Само месец по-рано бе даден и официален старт на първото за страната и Югоизточна Европа 3D студио за обучение, което е инсталирано в зала „Амброаз Паре“ на Телекомуникационния център. Това се случи в рамките на традиционната за висшето училище ХV Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари. Със специални 3D очила аудиторията се потопи в триизмерната реалност на човешката анатомия, наблюдавайки движенията на хирурга с ръцете на робота по време на хирургията на живо. Високотехнологичната инсталация за 3D се прилага за обучение на студенти, докторанти и специализанти по всички хирургични дисциплини – гинекология, урология, ортопедия, кардиология, неврология и др. Инсталацията за 3D обучение в МУ-Плевен е уникална като софтуер и управление, тъй като дава възможност на преподавателите да правят запис на всякакъв вид операции от своята клинична практика, извършени с 3D или 2D медицинско оборудване – роботизирана система, 3D ендоскопи и др. Системата за преподаване в триизмерен формат ще намери широко приложение и в провеждането на международни и национални научни форуми, на които висшето училище ежегодно е домакин.