"Забраната да се финансират нови лекарства от Националната здравноосигурителна каса в рамките на следващата година, ще даде време на системата "да отдъхне". Защото в момента здравеопазването е като развален автомобил, който буташ по баир. "Единият вариант е да спрем и да поправим колата – това предлагаме ние", каза управителят на НЗОК проф. Камен Плочев пред "Дарик радио".
Другите варианти са "да продължим да бутаме, но ще издъхнем", или "да си купим нова кола, т.е. да направим нова здравна система, което е много трудно", продължи Плочев. Коментарът му е в отговор на въпрос за една от най-големите ограничения и промени в работата на касата досега, която залегна в бюджета за догодина - мораториум за плащането на новите терапии, които излизат на пазара в рамките на следващата година. По думите му достъпът до адекватно лечение е право на населението, но в никакъв случай не ставало въпрос за "луксозно лечение". "Трябва да има дисциплина при финансирането на новите лекарства", заяви той.
Плочев посочи, че само за тази година касата трябва да финансира 62 нови болници и попита защо институцията да е длъжна да работи с всички, а да не може да избира на пазарен принцип, както беше заложено в реформата на бившия здравен министър Петър Москов, но беше отменена от съда. "Това е изкривена философия на пазарния механизъм, философия на хаоса, да няма ред, за да се въртят 4 млрд. лева под масата незаконно", заяви управителят на НЗОК.
"Москов го сатанизират, но той е добре мислещ човек. Имаше лоша администрация, която го подведе и неправилно организира реализацията на идеите му", допълни той. Не смята обаче, че пръстовият отпечатък е бил широко приложим за регистрация в болница, а "най-добрият вариант е въвеждането на електронното здравеопазване и входът за достъп в системата да е например чрез дебитната карта".
Проф. Плочев похвали бившия министър на здравеопазването Николай Петров за неговата политика и по отношение на общинските болници, и по отношение на прозрачността на търговете за лекарства. Според управителя на НЗОК има две причини за фалитите на общински болници - или некадърен мениджмънт или крадлив мениджмънт. Пет, шест са механизмите за източване на лекарствата и един от тях е паралелния износ, каза още проф. Плочев.
Коментари