В България ракът на белия дроб е най-честото злокачествено заболяване при мъжете и петото по честота при жените. През 2016 г. с това заболяване са диагностицирани над 4000 българи, съобщи в пресклуба на БТА д-р Марчела Колева - специалист по медицинска онкология в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", по повод на месеца за борба с рака на белия дроб и за днешния Международен ден без тютюнев дим.

Ракът на белия дроб, не само у нас, но и в световен мащаб, най-често се среща в най-активната възраст на хората - между 45-55 и 60 години, обясни д-р Колева. Тя коментира, че "ракът на белия дроб за нашата страна бавно, прогресивно напредва като честота, но благодарение на новите възможности за лечение пациентите живеят много по-дълго и по-качествено".

В световен мащаб ракът на белия дроб засяга над 1,8 милиона души и е водеща причина за смърт от онкологични заболявания. Всяка година ракът на белия дроб води до повече от 1,6 милиона смъртни случаи в света - повече от рака на гърдата, на дебелото черво и на простатата взети заедно, съобщиха лекарите, присъстващи на пресконференцията.

Според тях основните рискови фактори за развитие на рака на белия дроб са активното или пасивното тютюнопушене, замърсяването на въздуха, някои химикали и видове радиация, фамилната обремененост към заболяването. Около 25 процента от случаите на белодробен рак се появяват обаче и при хора, които са били непушачи през целия си живот.

Един от основните проблеми, свързан с рака на белия дроб, е недостатъчната профилактика и късното диагностициране, което е заради липсата на симптоми и оплаквания в ранните стадии на заболяването, обясни проф. Данаил Петров - началник на Клиниката по гръдна хирургия в МБАЛББ "Света София". По думите му, за съжаление, над 70 процента от пациентите се диагностицират в трети и четвърти стадий на заболяването. Проф. Петров препоръча на пациентите да не се съгласяват веднага да им бъде направена операция, без да са направени необходимите изследвания за точното диагностициране на стадия на заболяването.