Учени от Института за екосистемни изследвания в Милбрук установиха, че отпадъците от фармацевтичната индустрия, попадащи в реките, правят рибите агресивни, съобщава сайтът Лайф.
Експертите отбелязват, че почистващите станции за водата не са предназначени за отделянето на химическите вещества, съдържащи се във фармацевтичните препарати и в продуктите за лична хигиена. По този начин химическите вещества попадат във водоемите и в другите водни артерии, където въздействат на екосистемите, предава БТА.
При изследвания на замърсяванията учените се натъкнали на любопитен факт. Във водите попадат значителни количества антидепресанти от нашите лекарства. Това променя поведението на рибите и ги прави по-агресивни. Било установено, че частици от психотропни лекарства и от силни седативи правят поповите лъжички склонни към хищничество.
Разрушаването на екосистемите от отпадъците на фармацевтичната промишленост оказват вреда, съпоставима с тази от нефтените разливи. Филтрирането на подобни води е много трудно, а обитателите на тези екосистеми, например рибите, употребени в храната ни, могат да доведат до отравяния и до тежки заболявания.
Коментари