Учени под ръководството на Лорна Харис от университета в Ексетър, Англия, подмладиха стари клетки, които постепенно се натрупват в човешкия организъм, допринасяйки за развитие на болести у възрастните хора, съобщи Лента.
Разработеният от учените метод е базиран върху т.нар. сплайсинг - процеса на зреене на информационна РНК, която е продукт на всеки активен ген. От молекулата се изрязват ненужните части (интрони), а оставащите фрагменти (екзони) "се съшиват". В готовата РНК е кодирана информация за аминокиселинната последователност на определен протеин. Може да се стигне също до алтернативен сплайсинг, при който от зряла молекула се отделят екзони. Това увеличава броя на съответстващите на един ген протеини.
Алтернативното зреене на информационна РНК се осъществява благодарение на действието на специфични молекули, които са фактори за сплайсинга. Известно е, че с напредването на възрастта се променя концентрацията на тези съединения в организма и това допринася за стареенето. При експерименти с нематоди Caenorhabditis elegans бе установено, че промените в активността на фактора SFA-1 влияят върху продължителността на живота им. Неправилният сплайсинг увеличава броя на неактивните клетки, които понижават жизнеспособността на организма.
В рамките на изследването било тествано действието на фенола ресвератрол и неговите аналози върху култура от стари човешки клетки на съединителната тъкан - фибробласти. Оказало се, че тези съединения влияят върху активността на фактори за сплайсинга, като нормализират процеса на зреене на информационна РНК. Освен това ресвератролът намалява съдържанието на биомаркери на стареенето и на цитокини - молекули, допринасящи за възпаления. В резултат при фибробластите се възстановило деленето и се удължили теломерите.
Ресвератрол се съдържа в ципиците на гроздето и други плодове, в какаото, орехите и червеното вино.
Коментари