До 70 на сто от случаите на диабет - тип 2, могат да се предотвратят чрез здравословен начин на живот. Това каза пред журналисти проф. Ивона Даскалова, ендокринолог във Военномедицинската академия.

Тази година акцентът в месеца за борба с диабета - ноември, е поставен върху ролята на майката в превенцията на болестта. Когато майките имат по-голям контрол върху семейните средства, те разпределят по-голям ресурс за хранене и образование на децата.

Едно от най-честите заболявания по време на бременност е гестационният диабет, допълни проф. Даскалова. Рисковите фактори за поява на гестационен диабет са наднормено тегло, фамилна анамнеза, гестационен диабет, проявен при предишна бременност. Трябва да се обърне особено внимание на жени, раждащи деца с тегло 4 кг и над него, каза още тя.

По думите й застоялият начин на живот и неправилното хранене са рисковите фактори за отключване на диабет, тип 2. Болестното свръхтегло се е увеличило с 40 на сто във всички европейски държави, което води до повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, диабет, ракови заболявания. Сред българите 60 на сто над 18-годишна възраст са с наднормено тегло. Затлъстяването е най-честият предвестник на диабет.

При обиколка на талията над 107 см при мъжете и над 101 см - при жените, се повишава рискът от сърдечно-съдово заболяване, обясни проф. Даскалова.

Тя отбеляза, че борбата с диабета започва още от детска възраст. Храните, които се препоръчват, за да се избегне наднормено тегло, трябва да са богати на фибри - плодове, зеленчуци, ленено семе, ядки, риба, маслини и др. Задължително трябва да се избягва консумацията на бяла захар, сладкиши и подсладени напитки. Препоръчва се ежедневна разходка с продължителност 40 минути.