С принтирани органи, имунни нанороботи, добри бактерии ще живеем по-дълго, казва футурологът. 

Мариана Тодорова е доктор по футурология, главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието в БАН. Председател е на клона в България на “Милениум проджект”- тинк- танк (тинк-танковете са интелектуални звена, които съществуват под формата на неправителствени организации , бел. ред.), класиран на 6-о място в света по иновативност и нови идеи. Д-р Тодорова е специализирала в Държавния департамент на САЩ, “Харвард Кенеди Скул” и Китайската академия за управление. Изнася лекции и има научни публикации по футурология в САЩ. Депутат от ПГ на АБВ в 43-ото народно събрание. Д-р Тодорова е сред лекторите на форум “Дълголетие”, който ще се проведе в столичния City Mark Art Center на 29 октомври. В. “24 часа” е медиен партньор на форума.

- Д-р Тодорова, как изглежда темата за дълголетието през очите на футуролога?
- Футурологията е наука, която изучава бъдещето. Тя анализира източниците, моделите и причините за стабилността или промяната в процесите, които ни очакват, като цели да развива и усъвършенства средствата за прогнозиране и картографиране на алтернативните ходове на бъдещето. За да може да направи прогноза за дълголетието, футурологът трябва да познава добре какви постижения имат науките, които са свързани с процесите на стареене – медицина, биохимия, биотехнологии, генетика и др. Има няколко начина, чрез които ще се увеличи продължителността на живота и ще се забави стареенето. Един от тях е чрез стволови клетки, чрез които
могат да се
отглеждат органи
и тъкани в
приемни
организми като
на прасета
(защото са с най-близкото до човешкото ДНК), или за да е по-хуманно - в епруветки. Подобно “производство” може да се случи и с 3D и 4D принтери, с които има вече създадени стави, зъби, ретина, сърце. Така нашите тела ще подменят износените си части и ще се подновяват.
Нанороботи - създадени от малки микрочастици, ще влизат в организма ни и ще “поправят” имунитета ни. По този начин ще отстраняват различни заболявания.
Същото ще правят и “добри”, изкуствено създадени бактерии чрез дигиталната биология.
Човешкият геном е вече разчетен, което на практика означава, че ние ще знаем към кои заболявания сме предразположени - алцхаймер, паркинсон, диабет и др. Това ще превърне медицината от лечебна в превантивна и ще може да предотвратява тези генетични предразположения. Тази услуга сега струва около 1000 долара, но целта е да се сведе до и под 100, за да бъде масово достъпна.
Другите възможности са криониката - замразяването, или чрез свързването с изкуствен интелект.


- Идеята за киборгите как се вписва в сценария?
- Някои хора вече са
киборги в
същността си,
имат вградени
нечовешки
елементи
в себе си. Британският учен Кевин Уоруик, с когото се запознах през 2009 г. в Лондон, беше правил подобен експеримент със себе си и съпругата си. Те бяха имплантирали чипове в ръцете си, за да осъществяват своеобразна комуникация от далечни разстояния само чрез чиповете. Експериментът беше завършил с извода, че и двамата усещат, когато другият поиска да “предаде” информация. Тоест човешкият мозък, а и физика като цяло, имат много по-голям капацитет от използвания сега и могат да доразвият нов тип сетива, което също ще помага срещу стареенето.


- Наскоро физиолози изказаха хипотезата, че е достигнат пределът на човешкия живот и той е около 120 години, това ли максимумът?
- Ако възприемем, че медицината ще се развива както досега линеарно, без качествени скокове, то можем да кажем, че тази възраст е някакъв предел. През 1945 г. средната продължителност на живота е била 39 г., а сега е 70! Очаква се до 2050 г. да се увеличи до 80 г. и да продължи прогресивно да нараства. Но много от науките се развиват експоненциално - няколко години заменят хилядолетия на еволюционно развитие. В Силиконовата долина в САЩ в Singularity Univesrity (място за разработка на технологии и иновации) са удължили многократно живота на няколко вида организми - мишка, червей и плодова муха, което
в еквивалент на
човешки години
е равностойно
на 400-500 г.
Тоест биохимически хипотетично това е възможно. Но човечеството трябва повече да разсъждава по етичните и морални въпроси. Може ли да има такава поносимост на съзнанието? Какъв ще е смисълът на по-дългия живот? Как ще се съвместяват толкова различни поколения? Какво освен труда ще осмисля битието? До кога ще се трудят хората и до каква възраст ще имат деца - ще искат ли това изобщо, ако са дълголетни и на прага на безсмъртието? Как ще се справим с пренаселването и ограничението на земните ресурси? И още стотици въпроси.


- Отделните науки колко години живот може да добавят към максималния? А изкуственият интелект?
- Всяка от науките може да “добави” живот чрез специфичните за нея методи. Когато те действат в синергия – заедно, ефектът ще е още по-силен. Удължаването на живота ще става постепенно, като надеждата на учените в тези области е да се удължи дотолкова животът, че да се дочака повратната точка на безсмъртието. Засега действително разумно звучи границата 100-150 г. Неслучайно “Гугъл” преди няколко години основа застрахователна компания, която се занимава с дълголетието и безсмъртието. Илън Мъск, основател на “Тесла” и “Спейсекс”, създаде и компания, която ще работи върху проекта да се свърже човешкият мозък с компютър, респективно изкуствен интелект, на един по-късен етап без посредничеството на екран и клавиатура. Това означава и свързване с виртуалните системи от бази данни в облака, интернет и милиардите хора в мрежата, което вероятно ще породи колективна интелигентност от нов порядък. Чрез нея ще се добива знание и познание, което ще ни помага да решаваме множество глобални проблеми, сред които е и стареенето.


- Много примамливо е да си представяме, че човечеството се приближава към смъртта на смъртта, но има ли основание? Каква карта на безсмъртието чертае вашата наука?
- Първо ще бъде физическото подобряване. Като втора фаза ще дойде взаимодействието с изкуствен интелект, нещо, което би могло да бъде едновременно огромна възможност, но и опасност с апокалиптични размери. Трансхуманистите - учени, които вярват, че ще съществуваме отвъд сегашната ни човешката природа, вярват, че мозъкът ни може да бъде пренесен в тяло на робот или нашето съзнание, веднъж свързано с изкуствен интелект, ще може да бъде „свалено” във виртуална среда, където ще „живее” вечно. Това е далечна, но и плашеща перспектива. Ще има различен вид хора – физически, киборги, виртуални, съществуващи заедно с роботи и изкуствен интелект, подобен или различен от нас. В този ракурс безсмъртието е възможно, но на каква цена?


- В кои митове за дълголетието и безсмъртието има рационални зрънца?
- В повечето митове безсмъртни са само боговете и други митични същества. Това не е човешка привилегия, макар че хилядолетия наред алхимиците са търсили животворния еликсир, подобен на нектарите на вечната младост - амброзия (в гръцката митология) и амрита (в древноиндийската). По-скоро в митовете на различни народи дадено като награда или наказание,
безсмъртието
правело хората
нещастни и те
искали да умрат
завинаги
Това е повод за размисъл за философската и религиозна страна на въпроса, където физическата ни същност е смъртна, а безсмъртието се постига чрез душата, творчеството в многообразното му проявление и словото.