От 2006 г. са стартирали клиничните пътеки и не са мърдали като цена. Сега сме 2017 г. Многократно се повишаваха минималната и средната работна заплата. С Лекарския съюз искаме да ги преразгледали като цени. Това каза за Би Ти Ви здравният министър проф. Николай Петров.
"Години назад са покривани дългове от излишък в бюджета, но това не е решение. Решение е оторизация на системата. Трябва да се направят добри разчети", каза още той.
"Не бих охарактеризирал какъв тип проблем е фалшивия болничен. Получихме тревожни писма от работодатели. Един работодател беше извадил подробни данни за болничните и определено има съмнения за недобри практики. Има в момента регламент по който да се следи дали се издават болничните листове. В момента е трудно да категоризираме отговорността", каза здравният министър.
"Предвижда се строителство на спешни центрове в 273 точки, закупуване на 400 линейки и закупуване на медицинско оборудване. От 2 години върви една програма за леко покачване на заплатите в спешната помощ. Когато са малко екипите са претоварени, затова се надявам този проект да стане привлекателно място. Обсъдено е да има повече пари за здравеопазването в новия бюджет - малко над 400 млн. лева", добави проф. Петров.
"Парите ще се разпределят за повече пари за болнична помощ, за извънболнична помощ, за лекарства", допълни той.
"Има избрана фирма, която да реализира електронния търг за лекарства. Той е пуснат вчера сутринта. Надяваме се от това да произлезе намаление на цените на лекарствата. Ако постигнем 20% намаление ще бъде чудо", каза здравният министър.
Коментари