Завършилите през 2016 г. профил “Здравеопазване” са нараснали с 65% спрямо 2003 г.

Всяка година НСИ публикува информация за броя на медицинския персонал в страната. Според данните общината с най-много лекари спрямо населението е Плевен.

Освен по принцип силно развито здравеопазване в Плевен има и медицински университет, а НСИ смята за лекари и стажанти, придобили правото да практикуват, макар под наблюдението на други лекари. Изненадващо, столицата се нарежда едва на 14-о място в тази класация, изпреварена от общини като Монтана и Панагюрище. Други големи общини като Пловдив, Варна и Бургас заемат съответно 2-о, 5-о и 18-о място по население на един лекар. Община Лозница (Разградска област) пък е с най-малък брой лекари спрямо населението - на един лекар се падат 8576 жители.

Разпределението по общини при зъболекарите е по-непропорционално, а и гъстотата им е по-ниска. Дори в общината с най-голяма гъстота на зъболекари (Пловдив) на един специалист се падат 414 пациенти.

Първенецът при лекарите Плевен е на 43-о място, а община Лозница е на 9 позиции от последния в класацията. Последна е община Бойчиновци с 8475 пациенти на един зъболекар. В топ 5 на гъстотата на зъболекарите са общини като Горна Малина, Смолян и Перник наред с по-големи общини като Варна и Пловдив. Причините за присъствието на Перник биха могли да се открият при традиционно по-ниските цени за стоматологични грижи спрямо тези в столичната община. Така част от гражданите могат да предпочетат да потърсят зъболекар в съседна община, където услугата би им излязла по-евтино.

Населението на един зъболекар в страната се изменя по-динамично, отколкото населението, което се пада на един лекар. При зъболекарите се наблюдава спад през последните 9 г., като от 1210 жители на зъболекар през 2008 г. броят им спада до 887 през 2016 г., т.е. броят пациенти на един зъболекар е спаднал с около 27%. При броя жители на един лекар картината изглежда по-трайна. От 277 жители на лекар през 2003 г. техният брой спада с 13%, достигайки 240 жители на лекар през 2016 г.

Интересна зависимост, която може да обясни тази динамика, е броят на завършилите ВУЗ с профил “Здравеопазване”. Според данните на НСИ броят новозавършили магистри с този профил е нараснал с 65% през 2016 г. спрямо 2003 г. Така, въпреки че част от медицинските специалисти напускат страната, съотношенията между броя на населението и лекарите като цяло се подобрява през последните години.

*Авторката е младши експерт в НСИ.

(От infograf.bg, със съкращения)