Програмата за безплатни закуски в училищата на министерството на образованието не е консултирана със здравното министерство и експертите по хранене от Националния център по обществено здраве и анализи. Това съобщи пред БНТ Националният консултант по хранене и диететика. Родители от фондация "За храната" обявиха кампания в социалните мрежи и събират снимки на закуските, които получават децата в училище.

"Факт е, че децата получават не това, което трябва. Има написани рецепутирници, рецептурни книги, които обаче не знам до каква степен се изпълняват и до каква степен някой ги контролира", коментира Екатерина Йосифова - фондация "За храната".

В столичното 119-то училище децата всеки ден получават тестени закуски по програмата на образователното министерство. От Националния център по обществено здраве и анализи, където е написана наредбата за здравословно хранене, обясниха, че програмата за закуски в училищата не е консултирана с тях.

В наредбите за здравословно хранене е записано, че подкрепителната закуска трябва да е плод или зеленчук, допълни Дулева. От Столичната регионална здравна инспекция обясниха, че следят за спазването на правилата за здравословно хранене в кухните на детските градини и училищните столове и бюфети. Подкрепителните закуски били отговорност на други институции.

При проверките е установено,че в менюто на част от столичните детски градини няма достатъчно зърнени култури. В някои училищни столове пък, давали повече хляб, месо и зеленчуци. Съставени са и 20 акта на училищни лафки, които предлагали забранени захарни изделия и сокове.