Учени създадоха лекарства, като използваха съставки, открити в отрова от змии, жаби, охлюви, медузи и други животни. Ново изследване показва, че отровата от гущери може да се окаже неизползван досега източник на медицински съставки, съобщи ЮПИ, цитирана от БТА.
Учени от университета на Куинсланд са на мнение, че тя може да се използва за разработване на терапия срещу кръвни съсиреци.
Изследванията върху отрови от гущери са нещо относително ново. Доскоро биолозите смятаха, че малък брой гущери са отровни. Редица нови изследвания обаче разкриха наличието на изненадващо много видове отровни гущери.
"Сега знаем, че са отровни много повече видове гущери, отколкото се предполагаше досега - заяви Брайън Фрай от университета. - Сред тях е комодският варан - най-големият гущер на планетата."
Фрай и колегите му изследвали отровата от 16 вида гущери, включително от комодски варан, в лабораторна среда. По време на изследването били идентифицирани редица нови съставки, които имат потенциала да бъдат използвани за предотвратяване на инсулти. "Като изследваме въздействието на отровата от гущери, можем да я използваме за разбиване на кръвни съсиреци и да превърнем тези съставки в животоспасяващи лекарства", отбеляза ученият.
Лабораторни тестове показали, че отровата от гущери може да атакува протеина фибриноген, който играе важна роля за образуването на кръвни съсиреци.
Резултатите от изследването са публикувани в Toxins.
Коментари