Честотата на мозъчните вълни се променя под влияние на комбинацията от синя шир, топъл пясък, шума на вълни и отрицателни йони
Почивката на плажа доказано подобрява настроението. Гледайки от пясъка към морето, човек променя честотата на мозъчните си вълни и може да изпадне в леко медитативно състояние, казва клиничният психолог д-р Ричард Шустър.
Проучване, публикувано в списанието на Американската асоциация за напредък на науката, показва, че за повечето хора синият цвят носи чувство на спокойствие и освободеност, дава тласък на творческите нагласи.
Ефектът се засилва, когато човек се отпусне и слуша шума на вълните. А миризмата на бриза допринася за обземащото ни спокойствие, най-вероятно в комбинация с ефекта от отрицателните йони във въздуха. Тези кислородни атоми имат допълнителен електрон и се появяват на места като морета и водопади, обяснява д-р Шустър. Специфичният звук на прииждащата и оттеглящата се вода въздейства върху парасимпатиковата нервна система, която е отговорна за забавянето на ритъма и ни позволява да се отпуснем.
Друго проучване, цитирано от Журнала по алтернативна медицина, съобщава, че отрицателните йони може да се използват дори за лечение при симптоми на сезонно афективно разстройство.
Към всичко това се добавя “размазващият” ефект от насладата, която поражда контактът с топлия пясък. Физическото усещане допринася за отпускането. Но вероятно има и нещо подобно на плацебо ефект. Очакваме, когато отидем на плажа, да се разтоварим напълно. За това може да благодарим на попкултурата - в любимите ни филми и предавания почти всяка плажна сцена е олицетворение на суперспокойствие. Филмите и литературните произведения внушават представа за плажа като за спокойно разтоварващо и зареждащо с позитивизъм място, обяснява клиничният психолог.
Коментари