Смята се, че едно от най-досадните неща на плажа е непрестанната нужда от мазане със слънцезащитен крем. Учени са започнали проучване, за да намерят решение на този проблем, използвайки необичайна съставка - ДНК от сперма на сьомга.

Въпреки, че пазарът е пренаситен от слънцезащитни кремове с различни фактори на предпазване от слънцето, никой от тях не е достатъчно ефективен. Обикновено те или не попиват добре или се отмиват, пише списание "Смитсониън".

Новото проучване цели да създаде продукт, който да има дълготраен ефект и да поема и неутрализира вредните слънчеви лъчи, а не само да ги отблъсква. За целта учените са поставили ДНК от сперма на сьомга върху стъкло и го оставили да изсъхне, за да се превърне в субстанция, подобна на люспа. След това я поставили между генератор за ултравиолетови лъчи и сензор, за да определят как ще реагира на облъчване.

"Ултравиолетовите лъчи сериозно могат да навредят на човешкото ДНК, а това не е добре за кожата ни", казва авторът на проучването Гай Джърман, биомедицински инженер в университета в Бингхамтън. "Тогава ни хрумна да обърнем нещата и да създадем защитен слой, съдържащ структура, подобна на човешката кожа. Така предпазваме нашето ДНК, като жертваме този слой." 

Екипът подложил на тест различни видове ДНК, но този от сперма на сьомга се оказал най-издържлив и ефективен в борбата със слънчевите лъчи.

Данните от проучването показват, че субстанцията отблъсква 90% от излъчените лъчи, които образуват тен и изгаряния и 20% от лъчите, които причиняват рак на кожата. Най-интересното е че ДНК-то от сперма на сьомга засилва отблъскващите си свойства, когато светлината стане по-силна - обратното на това, което правят слънцезащитните кремове.

Учените все пак споделят, че засега това е само проучване и не са създали нов продукт, но се надяват, че то ще бъде полезно на компаниите в бранша.

Превод и редакция: Симона Бузова