Книгата „Чудодейната сила на чесъна” от Пол Бергнер предлага богата информация за лечебните му качества и полезните му съставки, дава представа за основните заболявания, които лекува, както и съдържа полезни съвети и начини за направата на лечебни мехлеми, кремове и отвари.
Днес медицинските изследвания сочат, че чесънът може да предпази от появата на много болести. Също така може да се приема вместо много лекарства при болестни състояния като високо кръвно налягане, акне, инфекции и бронхити. Доказано е, че той е ефективен в борбата срещу редица вируси и бактерии, които са резистентни към антибиотици.
Освен всичко това чесъна помага за преодоляване на стерса и умората. Разберете как от текста по-долу.
СТРЕС, УМОРА И СТАРЕЕНЕ
Чесънът е използван като тонизиращо средство от древни времена. Робите, строили пирамидите в древен Египет, консумирали чесън, защото той им давал сили. Модерните аюрведийски и Унани Тиб лечители все още използват чесъна като тонизиращо средство.
Същността на тонизиращото средство е различна от тази на стимуланта, въпреки че и двете „лекарства” дават енергия. Стимулантите (кофеинът в кафето, чаят и някои безалкохолни напитки) дават бързо енергия, което обаче е последвано от изтощение и дори от депресия. От друга страна, тонизиращото средство има по-бавен ефект, като не води до физически или психически срив. Тонизиращо средство като чесъна може да съдейства за подобряването на храносмилането, за осигуряването на специални „съставки” за справяне на организма със стрес или да подобри общата устойчивост на организма към болести.
Редица научни изследвания поддържат идеята, че чесънът е тонизиращо средство, тоест той намалява симптомите на стреса, подобрява енергетичното ниво, ликвидира умората, повдига тонуса и др.
СТРЕС. Стресът е естествена част от живота. Когато организмът попадне в ситуация, застрашаваща живота, симпатиковата нервна система се активизира. Това ускорява освобождаването на енергия, увеличава кръвния поток към мускулите и подготвя тялото за реагиране. Натрупването на подобни ситуации поставя индивида под стрес. При идеални условия на живот (такива ситуации са рядкост) и когато опасността е преминала, организмът се връща към нормално състояние. Когато човек си почива, храни или спи, доминантна е парасимпатиковата система. По време на тази фаза организмът изгражда, възстановява и складира енергия за бъдещо използване.
Мнозина днес ежедневно попадат в стресови ситуации. В исторически план нашите праотци са се сблъсквали рядко със ситуации, застрашаващи живота (по време на лов или война), и са прекарвали повече от времето си в почивка. Антрополозите твърдят, че нашите предшественици са работили по три дни в седмицата и са прекарвали останалото време в спорт, забавления, музика и танци, сред близките си.
Днес хората почиват рядко, трудейки се повече от 40 часа на седмица, а работата често е съпроводена със стрес. Резултат от начина ни на живот са изтощението, лошото храносмилане, безсънието, изчерпването на имунната система, хроничните заболявания и други болестни прояви на продължително симпатиково състояние. Тонизиращите билки и храни са подходящи за това състояние, свързано с изчерпването на енергия.
Много клинични опити доказват, че чесънът може да намали болестни ефекти като изтощение, загуба на координация и на апетит вследствие на стрес. При опити мишки са били подложени на физически и психически стрес, които нормално предизвикват изтощение, загуба на апетит, потискане на имунната система, загуба на тегло и загуба на координация. Мишките, третирани с екстракти от чесън, устоявали на изтощението по време на експериментите и се възстановявали по-бързо от мишките на нормална диета. Те също по-добре устоявали на простуда, а организмът им се прочиствал от алкохол по-бързо.
Стрес и умора
Един от първите симптоми на стреса е изтощението. Организмът не може да поддържа симпатиково състояние дълго време, тъй като се изчерпват енергийните резерви. При продължителен стрес изтощението е естествен резултат и е знак, че нещо в начина на живот трябва да се промени. Много клинични изследвания са показали, че чесънът може да намали изтощението, предизвикано от стрес.
При един опит повече от хиляда пациенти, оплакващи се от умора, депресия и безпокойство, получили екстракти от чесън заедно с витамини. След месец състоянието на 50 до 80 на сто от тях се подобрило. През 1982 г. учени от медицинското училище към Токийския университет предписали екстракт от чесън заедно с витамини в продължение на четири седмици на седемнадесет пациенти, които се оплаквали от изтощение. При крайното определяне на резултатите девет от пациентите посочили чесъна като ефективен цяр, шест казали, че е леко ефективен, и само двама го определили като неефективен.
Симптоми на стреса
При подобен опит през 1983 г. на пациенти с различни диагнози е даван екстракт от чесън за период от четири до осем седмици. Те били на възраст от двадесет до осемдесет и девет години, като всички проявявали симптоми на стрес, умора и общо неразположение. Пациентите систематизирали сами най-често срещаните симптоми на стреса: общо изтощение, болки в очите, повърхностно дишане, схващане на врата и раменете, главоболие, болки в кръста, обща отпадналост, запек, замайване, загуба на апетит, вдървеност на крайниците, студени крайници.
В резултат на опита симптомите, които изчезнали, били изтощението (при 90,7 на сто от пациентите), общият физически дискомфорт (при 83,3 на сто) и болките в кръста (при 82,5 на сто). В общ план системните и нервно-мускулните симптоми намалели. Някои от пациентите в този опит приемали чесън само четири седмици, а други – осем.
В едно по-обширно японско изследване, замислено по същия начин, били изследвани сходни симптоми. Резултатите показали, че с напредването на опита има постепенно подобрение. То било оценявано като забележително, средно, никакво или влошаване. Таблицата по-долу показва подобрението на симптомите след петата седмица от опита.
Подобрение на симптомите след петата седмица от опита
Седмица | Подобрение | Средно подобрение |
Първа | 41,2% | 18,1% |
Втора | 58,3% | 33,2% |
Четвърта | 67,1% | 43,9% |
Пета | 71,4% | 52,3% |
Процентите в графата „Средно подобрение” означават, че симптомите на пациентите или са преминали от тежки към леки, или от средни към незначителни. Таблицата показва, че при повече от половината пациенти симптомите или са изчезнали напълно, или са станали леки. Изследователите отбелязали, че състоянието на онези, които приемали чесън и витамини по-дълго време, продължило да се подобрява. За отделните симптоми най-голямо подобрение било наблюдавано при оплакванията от общо изтощение и отпадналост.
Дотук беше споменато само изтощението вследствие на ежедневния стрес. Сега нека обърнем внимание на един опит, при който чесънът тонизирал общото състояние и намалил изтощението при спортуващи хора.
Изследователите анализирали състоянието на група атлети от колеж в Япония и ги разделили на две подгрупи. Едната получавала чеснов екстракт, а другата – плацебо. Участниците правили идентични интензивни упражнения от два до три часа на ден в продължение на три седмици. Изследователите измервали нивото на умора с обективни медицински и лабораторни тестове.
В края на тренировките и двете групи се уморявали малко поради обиграността си. Групата, която приемала чесън обаче, проявявала значително по-малко признаци на умора от тази, „разчитаща” на плацебо. Чувството за уморено тяло и слабост в краката постепенно намалявало в групата, приела чесън, и съвсем изчезнало към края на опита. Пателарният рефлекс, при който лекарят удря под коляното с малко гумено чукче, „се неутрализирал” постепенно при групата, приемала чесън. (Този рефлекс е добра мярка за общото ниво на умора в тялото.) Чесънът дори предотвратил повишаването на чернодробните ензими и млечната киселина – нещо, което обикновено съпровожда изтощението.
Масивен стрес
Чесънът намалява също така болестните ефекти на масивния стрес. Както се споменава в глава 10, няколко опита показват, че приемането на чесън може да намали страничните ефекти при химиотерапия. Тази терапия поставя организма в състояние на огромен психически стрес. В една група жени, подложени на терапия за рак на яйчниците, чесънът предотвратил страничните ефекти напълно при 67 на сто от тях. При друг случай с мъж със злокачествен тумор на главата и врата отпадналостта и линеенето, които обикновено съпровождат химиотерапията, намалели.
СТАРЕЕНЕТО И СВОБОДНИТЕ РАДИКАЛИ.
Очевидно е, че чесънът може да удължи живота, като предотврати сериозни заболявания. Скорошно изследване показва, че чесънът също така може да осуети процеса на стареене.
Активна роля за стареенето на организма играе разрушаването на клетъчните мембрани от свободните радикали. Те представляват силно заредени частици (молекули), които инициират деструктивни верижни реакции в мастните молекули на клетъчната мембрана. Свободните радикали са продукт на нормалния метаболизъм на организма, а меню, богато на термично обработени мазнини, също изобилства от тях. Успоредно с процеса на стареене количеството на свободните радикали в тялото нараства и ензимите, които им противодействат, също се увеличават. Антиоксидантни витамини като С, А и Е и минералният селен предпазват от увреждания, причинени от свободните радикали.
Чесънът също съдържа мощни вещества, разрушаващи свободните радикали. Едно от тях е вече споменатият минерален селен. Няколко други съставки на чесъна също имат антиоксидантни свойства, доказани многократно при опити в епруветка.
При един опит с животни е изследвано стареенето. Било установено, че мишки, на които е даван чесън, живели по-дълго от тези на нормална диета. Изследователите проучвали идеята, че може би антиоксидантните свойства на чесъна играят благотворна роля, и открили, че и свободните радикали, и антиоксидантната ензимна активност били по-ниски при мишките, приели чесън.
Обобщено може да се каже, че чесънът е тонизиращо средство в истинския смисъл на думата – той повишава енергията, подобрява общото здраве бавно, но сигурно след седмици, месеци и години постоянство.
Из „Чудодейната сила на чесъна”
Книгата може да поръчате тук!
Коментари