Тези хора, които имат претенции към своите биологични отпадъци трябва да знаят, че живеят в социум, в общество, и към настоящия момент правоотношенията в това общество са уредени със съответните закони.

Това заяви пред БНР д-р Мария Петрова - изпълнителен директор на Европейския институт по медицинско право, здравен мениджмънт и обществено здраве. Тя е специалист по медицинско право и първата представителка на България на Конгреса на Световната асоциация по медицинско право.

Конкретните нормативни актове са Закон за управление на отпадъците и Наредба номер 1 от 2015 година, които категорично казват, че биологичните продукти трябва да бъдат унищожавани по определен ред.

Темата отново е на дневен ред, след като образован мъж нанесе побой над лекар – жена, отказала да му предостави плацентата на новороденото му дете.

От чисто медицинска гледна точка плацентата е полезна единствено и само за бебето по време на бременността. От юридическа гледна точка правото е казало, че след раждането на детето тя бива третирана като биологичен отпадък – категорична е д-р Петрова и поясни:

В моята практика, консултирайки различни лечебни заведения, сме се сблъсквали с екзотични желания на пациенти, които желаят да придобият извадените им по оперативен път камъни в жлъчката, ампутиран крайник или хрущял от носна преграда.

Тя обясни, че в българските лечебни заведения подобни практики не съществуват, а ако съществуват, са против закона, защото всички тези неща биват третирани като биологични отпадъци.