Даваме възможност на докторите да
определят колко процедури да се правят,
3, 4, 5, 6 - колкото преценят, заяви премиерът
Фондът ще финансира и замразяване
на яйцеклетки на онкоболни жени, за
да станат майки, когато се излекуват
Държавата ще плаща инвитро процедури без лимит, реши правителството в сряда.
Досега фондът за асистирана репродукция
финансираше
до 3 процедури
инвитро
и плащаше по 5000 лв. за всяка.
“Тъй като не само в предизборната кампания бяхме поели ангажимент, а още от предишните кабинети, и в днешното заседание сме приели доклад на правителството, който безлимитно осигурява финансирането на необходимия брой инвитро процедури, колкото докторите преценят, че е целесъобразно и ефективно и щади съответно и жените. Изцяло даваме възможност на докторите да определят колко - 3, 4, 5, 6, колкото преценят и поемат като ангажимент. Слязох лично да ви го кажа, защото чух многократно, че сме се отказали от това свое обещание.
Извинявам се,
че със седем
дни сме
закъснели,
но трябваше не само да се осигурят парите, но и съответния инструмент това да се случи”, заяви премиерът Бойко Борисов, който съобщи решението на кабинета пред медиите.
С него се променя постановлението за изпълнението на държавния бюджет, така че да се гарантират своевременни мерки за осигуряване при нужда на допълнителни средства за асистирана репродукция.
“На практика с това решение се осигурява финансов ресурс толкова, колкото е необходим и колкото медицинската целесъобразност и нуждата на пациентите може да абсорбира. И затова няма посочена конкретна сума”, обясни министърът на финансите Владислав Горанов.
“Това е добро решение - обещано и изпълнено в много кратък срок, което ще даде резултат.
С него ще
се намали
чакането,
ще се увеличи броят на опитите, а така ще се вдигне и процентът на успеваемост на самата процедура. Има и нещо друго, изключително важно - хората с онкологични заболявания ще имат шанс да се възползват от тази процедура. Няма да има таван на броя на опитите. Той ще се определя изцяло по медицински показатели”, уточни министърът на здравеопазването проф. Николай Петров.
Д-р Георги Стаменов, който е един от водещите акушер-гинеколози в България и основател на болницата за женско здраве “Надежда” в София, благодари на правителството за подкрепата и посочи, че с това решение България става една от трите държави в Европа, които обръщат най-сериозно внимание на асистираната репродукция.
“Предложихме на правителството фондът за асистирана репродукция да започне да работи по-бързо и хората, които подават документи, да се одобряват до 5-6 месеца. Другото ни предложение е да има по 4 опита, така че
всички неуспели
двойки ще
могат да
кандидатстват
отново
Освен това фондът ще може да реинбурсира замразяване на яйцеклетки и ембриони на жени с онкологични заболявания, за да се запазят фертилните възможности. Знаете, че онкологията напредна много и има възможност за излекуване на тези жени, които след това ще могат да станат майки. Казано накратко - всяко бебе, което иска да се роди в България, ще има тази възможност”, заяви д-р Стаменов.
“Това решение е изцяло в подкрепа на пациентите. То ще даде възможност да се реши голям проблем на държавата - демографската криза. И, дай Боже, да имаме повече деца”, каза председателката на фондация “Искам бебе” Мария Янева. През 2016 г. за процедури по асистирана репродукция държавата е отпуснала 12 милиона лева. Сумата за тази година преди промяната беше същата.
Майките, които се върнат на работа след шестия месец от раждането на детето си,
ще получават
50% от
отпуснатото им
обезщетение
за майчинство,
съобщи социалният министър Бисер Петков, след като правителството прие промени в наредбата за работното време, почивките и отпуските. Те влизат в сила от 1 юни.
145 000 са двойките с репродуктивни
проблеми у нас, досега се плащаха
процедурите на 3500 жени годишно
За първи път държавата чрез фонда за инвитро ще финансира замразяване на яйцеклетки за жени, на които им предстои онкотерапия.
“На 19 януари специалисти по репродуктивна медицина и онколози приехме консенсус по този въпрос. Той съдържа насоки за поведение при всички видове рак, съобразени със световната практика, с цел запазване на репродуктивните способности на жената”, обясни за “24 часа” д-р Георги Стаменов. Той има опит с над 40 жени, на които са замразени яйцеклетки преди лечението за рак. При 2 са минали нужните 5 г., за да е сигурно, че то е успешно, и им предстои асистирана репродукция.
Според д-р Стаменов има яснота в какви случаи какво трябва да се прави, но остава въпросът с експертизата на центровете за репродуктивна медицина - дали всички ще могат да вземат и съхраняват дългосрочно яйцеклетки на онкопациентки.
В момента има около 3000 чакащи за финансиране чрез фонда за инвитро, съобщиха от фондация “Искам бебе”. Всяка жена чака около 1 г. Годишно фондът заплаща процедурите на 3500 жени. Общо 145 000 са двойките с репродуктивни проблеми у нас.
Коментари