Проверяват дали отчетените имунизации са направени реално

Щамът на вируса на морбили, на който се дължи епидемичният взрив у нас, наистина е "внос" от Румъния.

"Това бе доказано чрез секвениране на РНК на вируса в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ)", съобщи за 24zdrave.bg неговият директор проф. Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология. 

"Генетичният паспорт" на морбилния вирус е: генотип B3, щам "MVs/Dublin.IRL/8.16.

Точно този вирус е и по-болестотворен, тъй като Румъния докладва 3000 заболели със 17 смъртни случая, а според обичайната статистика на такъв брой болни трябва да се падат 3-ма починали, коментира проф. Кантарджиев. Според него усилията да се ограничи разпространението на вируса у нас трябва да продължат, за да не се допусне по-широка епидемия. 

От началото на годината до момента са отчетени 32 случая на морбили у нас. През последната седмица болните са 11, с 3-ма по-малко от предходната, сочат данните на НЦЗПБ. Взривът остава локализиран в района на Пловдив. Проби на деца със съмнение за морбили от Сливен, Плевен и Велико Търново са се оказали отрицателни. Проблемът е основно за неимунизираните. 

"При изследванията до момента се вижда, че децата над 12-месечна възраст имат имунитет - това означава, че са получили първата доза на ваксината. Втората се поставя на 12-годишна възраст", обясни проф. Кантарджиев.

Сега изследванията на пробите се разширяват и ще бъде проверен имунитетът на децата към останалите ваксини от задължителния календар. Това ще даде представа за броя на фиктивно отчетените имунизации, както и за реалния обхват на имунизациите.

Все още немалко лични лекари в страната отчитат извършени имунизации само по документи, без реално да са поставили ваксините, коментират експерти. "Това лесно може да се провери със специализираните изследвания при нас", обясни проф. Кантарджиев. 

Лошото време по Великден може да разшири разпространението на морбили у нас, тъй като хората са контактували повече в затворени помещения, а не навън. Вирусът се предава лесно по въздуха при близки битови контакти. "Роднини и приятели, идващи от чужбина, не бива веднага да се срещат с малките деца във фамилиите поради риск от предаване на морбили и други инфекции", съветва проф. Кантарджиев.