Панкреасът е малък орган в задната стена на коремната кухина (около 90 г) и е определящ ензимната активност в организма. Той осъществява 2 типа секреция - екзогенна - на ензими към храносмилателната система, и ендогенна - на хормони, преминаващи директно в кръвта.

Клетки, наречени ацини, отделят за денонощие около 700 мл силно алкален панкреатичен сок, който по каналчета се стича в дванадесетопръстника и доставя разнообразни храносмилателни ензими: протеолитичните разграждат белтъците до аминокиселини; липолитичните разграждат мастите до глицерол и мастни киселини; в панкреатичния сок има и специфични ензими за преработка на въглехидратите до прости захари.

Ендогенната секреция на панкреаса се осъществява чрез дейността на т.нар. Лангерхансови острови, които изработват хормоните глюкагон и инсулин, регулиращи въглехидратната обмяна. Глюкагонът повишава кръвната захар, а инсулинът я намалява. Увреждането на различните структури на задстомашната жлеза се проявява с развитието на остър или хроничен панкреатит, рак на панкреаса и захарен диабет.

Целия текст четете на mila.bg