Във връзка с епидемичния взрив от морбили в Румъния опасността за поява на инфекцията у нас не е пряка, но ситуацията там е показателна какво може да стане при натрупване на неимунно население. Това каза държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев пред 24zdrave.bg по повод данните за над 3070 случая на морбили в Румъния от началото на годината. 

Броят на заболелите в Румъния сега е многократно по-висок спрямо този пред миналите 2 години, когато са отчитали под 100 случая. Обхватът на задължителната имунизация срещу морбили е под 90%, което създава условия за възникване на епидемия, пише в доклад на Европейския център за контрол на заболяванията. 

Преди дни Унгария обяви за близо 30 болни, сред които и медицински персонал. Заради заболели медици болница в югоизточната част на страната бе поставена под карантина. Смята се, че заразата е пренесена от Румъния. 

У нас ваксината е в Националния имунизационнен календар и има 2 приема. Първата доза трябва да се постави на възраст между 12 и 15 месеца на детето, а втората - между 4-ата и 6-ата година. 

"Обхватът у нас не е лош, но е най-добре да е над 95%, за да има гаранция срещу епидемичен взрив. Опасно е обаче, когато се създават т.нар. неимунни джобове - групи от населението, които не са имунизирани поради антиваксинални настроения или лош достъп до здравни услуги. Циркулация на вируса има и неимунизираните веднага се заразяват", обясни д-р Кунчев. Инфекцията е потенциално опасна, възможни са усложнения с фатален изход. 

Морбили е дребна шарка, която се предава чрез вирус и протича с висока температура, хрема и ситен обрив. "Това е най-заразната заразна болест", напомни д-р Кунчев. Заразяването става чрез пръски при кашляне, кихане, говор, тесен битов контакт със заразен и болен. Инкубационният период е между 7 и 14 дни, а човек е заразен 2 дни преди изявата на болестта и до края на обрива.