Преди ракът се смяташе за болест на старческата възраст, но днес все по-често оперираме млади хора. Зачестяват и онкоболните, при които откриваме чернодробни метастази на първия преглед. Това каза проф. Никола Колев, ръководител на Катедрата по обща и оперативна хирургия в Медицинския университет - Варна.
Екип начело с проф. Колев извърши първата в България портална венозна емболизация при напреднал стадий на чернодробни метастази в УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна.
"Чрез този метод се запушват кръвоносните съдове, захранващи метастазиралата част на черния дроб. Процедурата се провежда под рентгенов или ехографски контрол и се прави 2-3 седмици преди операцията за отстраняване на чернодробните метастази. Целта е да се увеличи здравата част на черния дроб, което от своя страна увеличава шанса за благоприятен изход от онкологично заболяване", обяснява проф. Колев.
Чернодробните метастази се увеличават пропорционално на ръста на онкологичните заболявания. Всички органи имат връзка с черния дроб, затова и ракът, независимо къде се е появил, може да се разпространи и да засегне черния дроб - това е появата на метастази в черния дроб.
"Задължително провеждаме изследвания, за да се установи откъде са дошли метастазите. Целта ни е да бъде премахнат първичният тумор, като едновременно с това изчистваме и черния дроб от вторичните тумори – метастази. За всеки пациент се изгражда индивидуална стратегия и подход, за да се освободи тялото му и от последната туморна клетка. Именно тази лечебна стратегия се създава от мултидисциплинарен лекарски екип, ръководен от хирург", обяснява проф. Колев.
Той уточнява, че черният дроб е честа локализация на злокачествени заболявания. Карциномите на белия дроб, дебелото черво, млечната жлеза, панкреаса и стомаха причиняват чернодробни метастази съответно в: 25%, 16%, 11%, 10% и 6% от всички пациенти. При рака на яйчниците, матката и простатния карцином черният дроб се засяга в под 4% от случаите.
"В момента се наблюдава увеличение на пациентите, които при първи преглед имат наличие на метастази, т.е. в България липсва своевременната диагностика и профилактика. Това, че има метастази, не означава, че пациентът е обречен, тъй като съвременната медицина позволява да бъдат отстранени както туморът, така и метастазите, затова е много важно да се прави профилактика. Това трябва да е осъзната необходимост от самите хора и не може да се разчита само на държавата, и да обвиняваме за това т.нар. “реформа“, защото проблемът е на всеки един и ако някой е закъснял, вината и последиците са за негова сметка", казва проф. Колев.
Коментари