7 съвета как да се
справим със зимата

Младите обичат да ходят разгърдени, без да закопчават палта и якета. Винаги казват, че не им е студено, и това наистина е така заради младия им и жизнен организъм.

Не е същото с възрастните, на които все им е студено. А през зимата никога не могат да се стоплят достатъчно, независимо дали са вкъщи, или навън. Житейският им опит обаче заслужава да бъде чут, защото именно от него могат да се почерпят някои съвети, които да помогнат на всеки да се справи със студовете. Защото не е важно дали сте млад, или стар, а дали сте достатъчно разумен, за да се предпазите от опасностите, които дебнат през зимата.

1. Обличайте се

на пластове

Основното през зимата е какво да облечете. Тялото се предпазва най-добре, когато се облечете с няколко пласта дрехи. Така се задържа естествената му топлина. Вътрешният слой е добре да бъде някаква термодреха, съвременните са едновременно тънки и топли. Външният пласт трябва да е устойчив на вятър и вода.

Колкото по-малка част от тялото е оголена, толкова по-топло ще ви е. Ако дрехите ви се намокрят, губят почти цялата си защита, като извеждат топлината извън тялото ви, вместо да я запазват. И най-топлата дреха с подплата не е ефективна, когато е мокра.

Британски учени, които изследват как хората в Сибир се предпазват от студа, откриват, че те обичайно обличат по 4 или повече дрехи една върху друга - обикновено от кожа или друга дебела материя. Така на практика не чувстват студа, докато температурите не паднат под минус 20 градуса.

2. Пазете

крайниците си

Шапките, които покриват ушите (може и само ушанки), са жизненоважни, защото главата има слаба изолация срещу студа. Шалът пази врата и гърдите топли, а при нужда крие и лицето от вятъра. Ръкавиците, които са с обща част за четирите пръста и само палецът е отделно, държат по-топло от онези, които са за всеки пръст, особено когато са с кожа отвътре. Има и модели, които са със зареждащи се батерии.

За студени крака има водоустойчиви ботуши с регулиране на температурата, както и чорапи и стелки, които се затоплят с батерии.

Много топлите ботуши UGG, които са популярни и у нас най-вече сред тийнейджърките, не са твърде подходящи, защото пропускат вода. Не са направени за мокро време. От друга страна, ако работите или учите в твърде отоплено помещение, с тях краката ви ще се изпотят. Англичанките ги носят на босо, но у нас това не е възприето. Пък е и доста по-студено навън.

Когато има поледица и заледяване, е добре да се снабдите с обувки с нехлъзгащи се подметки.

3. Пазете

здравето си

Бъдете добре хидратирани и добре нахранени и мийте често ръцете си. Предпазвайте се от сериозни инфекции, като си слагате противогрипна ваксина. За тези, които са над 65, е добре да приемат една, а за предпочитане и две ваксини срещу пневмония. Вече има такива.

4. Чистете снега

разумно

Най-добре е да го оставите да се стопи от само себе си, за да не се мъчите. Този номер, разбира се, невинаги минава.

По-лошото е, че почистването на сняг е виновно за хиляди наранявания и за около 100-ина смъртни случая всяка година, като статистиката не е само за хората в напреднала възраст. Всеки, който не е физически активен постоянно и не е в добра кондиция, е по-добре да наеме някой друг да изрине снега пред дома му.

Погрешно схващане е, че почистването с машина е по-сигурно. Тя е тежък уред и бутането ѝ може да претовари сърцето особено когато е студено.

Американският съвет по националната сигурност например препоръчва следните правила за чистене на сняг: проверете при личния си лекар как е сърцето ви; не чистете снега веднага след като сте яли или докато пушите; първо раздвижете тялото си и започнете бавно; където е възможно, по-добре избутвайте снега, вместо да го вдигате с лопатата; ако се налага да вдигате лопатата със сняг, не я претоварвайте и използвайте краката си, а не гърба си, за да я вдигнете; избягвайте да ринете до пълно изтощение. И спрете веднага, ако почувствате световъртеж или усетите стягане в гърдите.

5. Подгответе

дома си

Намалете течението вкъщи, както и цените за отопление, като изолирате покрива, стените, прозорците и рамките на вратите. Поддържайте подходяща за вас температура през деня - между 20 и 24,5 градуса (средно 22 градуса), като нивото ѝ зависи от възрастта и здравето на обитателите. Помнете, че бебетата и възрастните хора лесно настиват.

Може да спестите доста, ако понижите температурата вкъщи и се обличате с по-топли дрехи. Физическата активност също увеличава топлината на тялото, така че стойте седнали по-малко време и се движете повече, ако е възможно. Намалете температурата вкъщи през нощта докъм 15 градуса - доказано е, че се спи по-добре на по-хладно, а е и по-полезно. Облечете пижами и клинове, за да се стоплите, докато заспивате. Когато температурата навън падне под 10 градуса през нощта, може да постелите бархетни чаршафи.

6. Пазете се

от пожари

Пожарът е голямо зимно бедствие, което най-често е можело да бъде предотвратено. Идеално би било, ако всяко жилище може да бъде оборудвано с детектор за пожар.

Има няколко разумни правила, които е добре да спазвате. Изглеждат елементарни, но всъщност са жизненоважни. Никога не използвайте готварската печка или фурната за отопление. Купете си специална печка за отопление, като пазите далеч от нея малките деца и домашните любимци. Според американска статистика в 40% от пожарите, предизвикани при отопляване на дома, и при 84% от смъртните случаи, причинени от тези пожари, са използвани печки за отопление. Така че избирайте само тези, които се изключват веднага, ако бъдат преобърнати. Освен това ги поставяйте винаги върху твърди и равни повърхности, които не са възпламеними. Преди лягане изключете всички отоплителни уреди. Ако имате камина, тя трябва да е със стъклена врата или някаква друга преграда, за да предотврати прескачането на искри и въглени.

Ако е възможно, изобщо не използвайте удължители, тъй като те са сред най-честите причинители на домашните пожари. Ако няма как да ги избегнете, постарайте се да са нови и съвременни. Добре е към тях да няма повече от едно включено устройство.

7. Карайте

внимателно

Колата ви трябва да бъде подготвена за зимни условия, гумите да са с дълбок грайфер, а не излъскани от употреба. Проверете дали има антифриз в радиатора, дали чистачките ви работят. Подсигурете се и с повечко незамръзваща течност за чистачки.

Когато пътувате в ненаселени места или далече от дома, е добре да имате напълно зареден телефон. За предпочитане е в него да са запаметени всички телефонни номера за спешни случаи - Бърза помощ, пожарна, полиция. Снабдете се с работещо фенерче, четка за сняг, стъргало за лед и малка лопата, сигнални ракети, едно или няколко одеяла, вода и бисквити или сандвичи.

Може да се поупражнявате да шофирате върху сняг и лед на някое безопасно място. Научете се как да направлявате колата при занасяне. Тръгнете ли на дълъг път, на всеки 3 часа спирайте, излизайте от колата и се раздвижвайте.

Не оставяйте колата включена, когато не е в движение, със затворени прозорци или докато зареждате с бензин. Не е нужно да се споменава, но все пак никога не пийте алкохол преди шофиране. Затова пък е добре да имате термос с кафе или чай.

Винаги карайте с разумна скорост и спазвайте дистанция от другите автомобили. Нужно е повече време, за да може колата да спре върху лед, сняг или лед, покрит с вода. Добре е да имате едно наум, че рязкото спиране върху хлъзгав път е изключително рисково и опасно. 

Колата трябва да бъде подготвена за пътуване в зимни условия.
Колата трябва да бъде подготвена за пътуване в зимни условия.
Вдигайте тежката лопата със сняг не с напън на гърба, а на краката си.
Вдигайте тежката лопата със сняг не с напън на гърба, а на краката си.
Фоторепортерът Милена Стойкова е добре екипирана, когато трябва да работи при минусови температури навън. Тя слага в ботушите си електрически стелки, които се затоплят чрез батерия. Батерията стърчи извън ботуша, както се вижда на малката снимка.  СНИМКИ: ЙОРДАН СИМЕОНОВ И АРХИВ
Фоторепортерът Милена Стойкова е добре екипирана, когато трябва да работи при минусови температури навън. Тя слага в ботушите си електрически стелки, които се затоплят чрез батерия. Батерията стърчи извън ботуша, както се вижда на малката снимка. СНИМКИ: ЙОРДАН СИМЕОНОВ И АРХИВ
Шапка, шал,  ръкавици и топли непромокаеми ботуши са задължителни особено за малките деца, които по-лесно настиват.
Шапка, шал, ръкавици и топли непромокаеми ботуши са задължителни особено за малките деца, които по-лесно настиват.