Двумесечно момченце с ингвинална херния е последният успешно опериран най-малък пациент във Второ хирургично отделение на МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново.

Хирургичната интервенция е била животоспасяваща за бебето и на четвъртия ден след нея то е изписано здраво. Оперираните от началото на тази година деца с ингвинална херния са три.

“Диагнозата им винаги буди недоумението на родителите, защото в представите им херниите са последица от “вдигане на тежко”.

Медицинската статистика обаче сочи, че в детска възраст заболеваемостта е до 5%, а при недоносените бебета рискът за появата на херниален дефект е още по-голям. Доста по-често засегнати са момченцата (до 30-40%), а при момиченцата е много рядко (около 3-5%)”, обяснява началникът на отделението д-р Николен Стойнов.

Слабинните или ингвинални хернии са група заболявания, които обхващат и деца, и възрастни. Те са в резултат на малоценност в развитието на съединителната тъкан.

Херниите в детската възраст са вродени, докато при възрастните в по-голямата си част са придобити, в следствие на комплексни причини.

Хернията най-общо казано е излизане на коремни органи през дефекти на коремната стена, а лечението е само оперативно.

По правило херниите при новородените могат да бъдат наблюдавани до шестия месец, когато се очаква евентуално затваряне на вродения херниален отвор. Клиничната картина при херниите се изразява в наличието на подутина в слабинната или пъпната област.

Ако хернията е заклещена, както е било при бебето, то тя се оперира по спешност. Появата на подутина, която може при развитие на хернията да слезе и в областта на тестисите, в слабинните области или около пъпа, е потенциален белег за наличие на херниален дефект и налага консултация със специалист.

“Хернията обикновено се появява след моментно повишаване на интраабдоминалното налягане: силен плач, кихане, кашлица. Може да се открои като необичайна неравност или издутина под кожата, често с малка или дори и без болка.

В легнало положение обикновено изчезва. Не всички хернии обаче са очевидни и могат да се проявят клинически само при изследване от лекар хирург”, категоричен е д-р Стойнов.

Лекуваните в хирургията деца до 14-годишна възраст до септември т.г. са 126, а тези до 18-годишна възраст са 146 от общо 701 пациенти.

Отделението има много висока оперативна активност от 85-86%, а хирурзите му са 6-има на брой. Те са обучени да оперират и деца, защото дълги години тук съществуваше сектор по детска хирургия, чийто основател д-р Иван Манчев, който макар и пенсионер, продължава да оперира малчугани.

Второ хирургично отделение е с II ниво на компетентност по специалността “Хирургия” и специализирано в областта на общата и лапароскопската хирургия.

Разполага с 20 болнични легла и 2 VIP стаи, а средногодишно преминалите пациенти са над 1100, от които поне 200 са деца.

Превързочната медицинска сестра Пепа Върбановска, с чиято помощ д-р Стойнов обгрижва постоперативно пациентите.
Превързочната медицинска сестра Пепа Върбановска, с чиято помощ д-р Стойнов обгрижва постоперативно пациентите.