Психично болните остават за цял месец без лекарства, след като бъдат изписани от психиатричните отделения в болниците. За това алармират от Българския лекарски съюз в писмо до управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Глинка Комитов, пише "Монитор". От съсловната организация обясняват липсата на медикаменти с „неясните процедури при изписване на пациенти, преминали стационарно лечение в психиатричните отделения“.
Болните, преминали през стационарно лечение и изписани от отделенията, не получават поддържащо лечение за периода след хоспитализацията. Не са изключени случаи, в които по време на хоспитализацията се налага смяна на лечението за психичното заболяване. След изписването от отделението, болните имат право на контролен преглед. При този преглед, както и по време на престоя в съответния център за психично здраве, не е регламентиран механизъм за издаване на протоколи за медикаменти. Така от Българския лекарски съюз разясняват проблема и предупреждават, че 30 дни без хапчета психично болните може да се влошат и проведеното болнично лечение да се окаже без резултат.
Протоколи за лечение с медикаменти се издават от амбулаторните психиатрични служби, където пациентите се насочват с направление МЗ-НЗОК № 3. Това обаче става 30 дни, след като пациентът е изписан от лечебното заведение.
От съсловната организация молят касата да даде указания на личните лекари как точно да процедират, за да получават хората лекарствата си без прекъсване.
Проблемът с медикаментите на психично болните е сериозен. Ще се търсят начини как той да бъде решен веднага, щом се събере Надзорният съвет на НЗОК, увериха от финансово-осигурителната институция.
Около 70 000 души у нас страдат от шизофрения. Не повече от 2% от тях могат да отключат агресия и да извършат тежки криминални престъпления, казаха психолози.
В ЕС 40% от хората са с някакви психични отклонения.
Коментари