Сезонът на ваканциите е времето, когато трябва да сложим на трапезата си и по-малко познатите видове хляб – с билки, маслини, кимион и семена
Палещите лъчи на слънцето все по-често прогонват изпращат малки и големи на разходка сред природата, а късметлиите вече отдъхват на плажа и се радват на морските вълни. Горещият сезон на ваканциите носи радост на всички, високите температури обаче налагат определени ограничения в храненето, които не бива да пренебрегваме.
Не по-малко от 2 литра вода на ден, добре измити пресни плодове, разнообразие от салати – това е основна препоръка на специалистите за менюто ни в топлите летни дни. Факт е обаче, че само тези храни не могат да ни осигурят балансирания прием на белтъчини, мазнини и въглехидрати, който е залог за добро здраве и оптимална кондиция независимо от високите температури.
През лятото по-често включваме в менюто си рибата и морските дарове, сиренето халуми и другите видове сирена и кашкавали, със сигурност обаче има и още една храна, за която не трябва да забравяме, просто защото тя е от първостепенна важност за всички – деца, младежи, възрастни. Това е хлябът – нашият „насъщен“, който ни осигурява основният дял от необходимите ни въглехидрати. Днес, благодарение на модерните технологии в заводите ние можем по всяко време да имаме на трапезата разнообразни видове хляб, на достъпна цена, в това число и „артизан“ хлябове, които до неотдавна хората свързваха само с представите си единствено с малки хлебарници и то на сериозна цена.
Що е то артизан хляб? Преведено буквално, това ще рече „занаятчийски“ хляб. Наименованието е дошло до нас от Средновековието, когато насъщният е бил дело на ръцете на занаятчиите хлебари в селата, малките градчета и крайните квартали на разрастващите се големи градове, които постепенно започвали да привличат работна ръка от провинцията. Създаден с въображение и много любов, този хляб е останал в историята като синоним на умения и майсторлък, достойни за уважение.
Може би мнозина ще се учудят, ако разберат, че артизан хлябовете днес обаче не са дело единствено на майсторите хлебари и пекари в малките селски и квартални фурни. Напротив, тези видове хляб, постепенно превърнали се в търсена храна от все повече хора, вече се произвеждат в заводски условия със съвременни технологии и при стриктна хигиена. Затова не се изненадвайте, ако все по-често по рафтовете на хранителните магазини намирате малки и по-големи хлебчета с риган, мащерка, маслини, кимион, различни семена. Те вече са търсени не само от любителите на гурме храната, а и от хора, които си дават сметка, че създателите на тези хлябове са положили усилия да създадат продукт, който съчетава в себе си ползезното с приятното.
И може би точно лятото – сезонът на почивките, отмората и безгрижието е точният момент, в който от любопитство и просто за удоволствие е време да опитаме и артизан хлябовете. Разнообразни, изискани, провокиращи сетивата, те ни очакват заедно с другите изкушения на лятната кухня. Така че нека не ги пренебрегваме – когато ги опознаем, със сигурност много от тях ще ни станат любими и ще ги търсим и занапред.
Коментари