Само специалист „Уши, нос, гърло” може да диагностицира вида на ринита
В днешно време една от най-основните грешки при лечението на хремата е, че родителите на децата или самите пациенти при най-малката хрема започват безразборно редуване на необятно количество капки за нос. И в един момент, заради прекомерната и честата им употреба, се нарушават основните функции на носната лигавица (да затопля; да овлажнява; да пречиства вдишания въздух от бактерии, алергени и други болестни микроорганизми; обонятелна и резонаторна функция) и носът трайно се запушва поради нарушен мукоцилиарен клирънс (естественият процес на изчистване на лигавицата от секрети). Това споделя доц. д-р Диляна Вичева, специалист „Уши, нос, гърло” в Клиниката по ушно-носно-гърлени болести към УМБАЛ „Каспела” в Пловдив, Преподавател в Медицински Университет - Пловдив, Председател на Българското Ринологично Сдружение и гост-лектор на множество Международни УНГ форуми из цял свят.
При децата този проблем е от съществено значение, тъй като те не могат да обяснят състоянието си на родителя или на лекаря. И оттам насетне започва или самолечение от страна на майките с различен вид капки за нос, или по препоръка на лекар се назначават понякога едновременно по 3 и повече вида носни капки. „В България, за съжаление, всеки лекува хрема, като счита, че това е безобидно заболяване, но съвсем не е така. Първо и основно правило е да се направи щателен преглед от специалист по УНГ болести. Това е задължително условие, тъй като трябва да се прегледа носът, да се видят анатомичните особености във всеки нос, да се огледа и изследва носната лигавица и да се постави точната диагноза на вида ринит. На практика, обаче, най-лесно е набързо да се препоръчат някакви капки за нос, след което, ако хремата продължи, отново и отново се дават нови капки и така се стига до развитие на медикаментозен ринит, който се характеризира с трайно запушен нос. Детето се научава да диша трайно през устата, въздухът не може да се пречисти от всички бактерии и алергени и така се развиват инфекции на долните дихателни пътища”, подчертава доц. Вичева.
Единствено УНГ специалист може да прецизира дали хремата е вирусна или се дължи на алергия
Задачата на УНГ специалистът е да направи вътрешен оглед на носа на пациента, да определи структурните анатомични подробности, да огледа носната лигавица и да прецени строго индивидуално какви допълнителни обективни изследвания трябва да се направят при всеки един пациент, за да се постави окончателната диагноза на вида ринит. „Хората трябва да знаят, че алерголозите, педиатрите, общопрактикуващите лекари и др. не извършват вътрешен преглед на носа у пациентите и те няма как да диагностицират точния вид на ринита. Именно затова задължително условие е да се създаде добра практика с екипност на диагностика и лечение между отделните научни специалности, защото само по този начин ще се създаде добро качество на живот при пациента”, категорична е доц. Вичева.
Не по-малко тревожна е и една друга тенденция, която тя е забелязала. Много хора направо отиват в аптеката, когато имат хрема и си купуват някакви капки за нос, започват да ги използват, без да са наясно дали тези капки са за техните носове и са подходящи за носната им лигавица. Тук е ролята на фармацевтите, които трябва да кооперират с препоръките на лекарите и да съветват своите клиенти да посетят УНГ кабинет.
А вече при почти всеки трети пациент причината за хремата е алергия
Не случайно в световен мащаб се правят редица клинични проучвания и се предлагат новости при лечението на алергичния ринит, тъй като това е сериозно заболяване, водещо до редица усложнения от страна на организма. И въпреки това, няма гаранция, че той може да бъде излекуван напълно. Затова профилактиката му е доживотна и ролята на лекаря е да обясни и да научи своя пациент как да се справя с клиничната изява на своята симптоматика, както и да му се втълпи, че сериозното му отношение към проблема ще предотврати редица здравни усложнения. „Ако болният не прави профилактика на алергичния ринит, то тогава алергията ще премине към долните дихателни пътища и може да се усложни с астма и други заболявания", обяснява доц. Вичева.
Най-предразположени към усложнения са децата
Заради несъвършения им имунитет алергията много бързо отключва редица други механизми и може да се стигне до сериозни последствия. „Важното е да се знае, че имунитетът на всеки малчуган е строго индивидуален и реакцията му от страна на алергията може да бъде представена по различен начин. Съобразявайки се с този факт и следвайки инструкциите на Европейските и световни препоръки за лечение на алергичния ринит, трябва да се назначи индивидуална схема на лечение у всеки пациент ”, уточнява доц. д-р Диляна Вичева. "Когато става въпрос за лечение с носни кортикостероиди в детската възраст, трябва да бъдем особено внимателни и добре прецизирани. Освен това назначението им трябва също да бъде по препоръка на УНГ специалист, тъй като много често те водят до кръвотечение от носа и дозата, която се поставя, трябва да се определи точно", предупреждава тя.
„Когато говорим за продължително лечение в носа и за профилактика, не може да не споменем съвременното подходящо и щадящо средство за лечение на хрема, особено в детска възраст, с луфа (плодно растение от семейство Тиквови). Тя е известна с успешното си приложение при остри и хронични заболявания на носната лигавица. От една страна, почиства носа, а от друга – има антиалергичен ефект, който обаче не е агресивен и запазва функциите на носната лигавица." На базата на луфа е съставен хомеопатичният спрей за хрема Инфлуназал, който може да се използва и при деца под 1 г. Конкретният медикамент е природен продукт и затова изисква насищане върху носната лигавица, за да се постигне максималният му ефект. Затова доц. Вичева препоръчва употребата на спрея да продължи поне 15 дни. Инфлуназал е подходящ и при остри неалергични хреми, тъй като има противовъзпалителен и противооточен ефект.
Лечението на алергичния ринит изисква игра на знания, следване на световни директиви и индивидуален подход на лечение
Доц. д-р Диляна Вичева следва световните установени препоръки, които включват прием на антихистаминови лекарства, кортикостероиди и др., но предпочита да изготвя индивидуална схема на лечение за всеки един свой пациент, която да доведе до качество и комфорт на живот, за да предотврати изявата на клиничната симптоматика. Наблюденията й са, че много малко нейни колеги в България работят по този начин – обикновено се назначават еднакви лекарства на всички болни и когато не подействат, се сменят с друг медикамент, после с още едни и т.н.
В клиничната си практика Председателят на Българското Ринологично Сдружение много успешно използва и хомеопатични средства. Така, например, тя препоръчва за всеки пациент, който има доказан алергичен ринит - лека форма, задължителна профилактика с хомеопатичния препарат Ринитал, съвместно с назначеното лекарство. Важното е приемът да е постоянен и продължителен, поне от 3-6 месеца без прекъсване, за да се постигне добро насищане в организма и да се потисне клиничната изява на алергичните симптоми. А при наличен хроничен риносинуит - комбинацията от Инфлуназал спрей заедно с комплексното хомеопатично лекарство Цинабсин в продължение на 6 месеца.
Промивките с морска вода – в разумни граници
Носните промивки се препоръчват из цял свят заради положителното им влияние върху овлажняването и почистването на носната лигавица, но в България тази практика малко се преекспонира. „Ако носът на детето е чист, носната лигавица трябва да се научи по естествен път да функционира правилно”, предупреждава специалистът. И допълва, че е препоръчително промиване на носа преди слагането на капки за нос, за да се постигне по-мощен ефект. Но трябва да се съобрази избягването при прекаленото слагане на морска вода и излишното наслагване на капки. „И всъщност носът не трябва да се превърне в една безкрайна фуния, в която се изливат безразборни течности. Затова всичко трябва да бъде в разумни граници, добре анализирано и точно подбрано”.
Коментари