Семейството от Габрово се решило на трето дете, за да е донор на стволови клетки за сестра си

"Българската Коледа" вече 10 години подпомага рехабилитацията на дете от Габрово, което е с церебрална парализа.

Семейството на 12-годишната Поли се надява тя да проходи. Още като бебе момичето е диагностицирано със спастична церебрална парализа, епилепсия и хидроцефалия. Било желано и очаквано второ дете в семейството на Николета и Красимир Димови. Родена е преждевременно с много проблеми. Съветвали ги да я оставят в дом.

"Изпусната беше при раждане. В началото виждахме, че има проблеми с ръчичките и крачетата. До навършване на 1 г. провеждахме рехабилитация в домашни условия и успяхме да възстановим движенията от кръста нагоре, но при краката видяхме, че нещата няма да се получат.

Тя има и агенезия на корпус калозум, което означава, че няма връзка между двете мозъчни полукълба, което е от съществено значение за изправения стоеж и равновесието", обяснява майката.

И допълва: "Стараем се да я изправим на крака. Върху това работим упорито вече 11 г."

Целта на семейството е да достигнат до положение да ходи, водена за ръка. В ежедневната рехабилитация на Поли значим принос имат средствата от "Българската Коледа".

С 1000 лв., които получават ежегодно, водят детето в специализираните болници в Банкя и в Павел баня. Със сумата покриват разходите за процедури за двуседмично лечение.  

Казват, че помощта от благотворителната инициатива е осезаема за семейството с 3 деца. Работи само бащата, Николета е личен асистент на болната си дъщеря, но се справят трудно.

Най-голямата им дъщеря Виктория вече е на 17 г. и е пълна отличничка в Априловската гимназия.

"Тежи ми, че откраднах детството. Порасна бързо, без мен, защото бях с Поли по болници и санаториуми. За сметка на това стана всеотдайна, във всяка една област се бори сама", разсъждава Николета.

За трето дете се решили с идеята то да помогне със стволови клетки за лечението на Поли. Вяра е на 5 години и половина и все още е в детската градина.

"Остана ни вярата и я кръстихме така, тя се появи със символика", допълва майката. Не успели да направят такава процедура, не могат да съберат средствата. Преди 5 години им поискали за вливанията 54 хил. лв. Освен това фирмата, която трябвало да съхранява стволовите клетки, се оказала пирамида и изгубили материала.

"Борим се, старая се всички да са обгрижени и да са добре. Вярно, много е трудно, вече и физически, защото Поли порасна, висока е колкото мен и тежи 42 кг, а се налага да я вдигам. Но докато мога, няма да я оставя и ще се грижа за нея", не се предава Николета.

С лични средства и организирани кампании провеждат и рехабилитации в Турция. Преди пандемията Полина стигнала до проходилка, която бутала сама. Затварянето на центровете по време на ковида обаче оказало обратен ефект, признава майката.

"Въпреки всичко продължаваме напред. В момента вече сме успели да стабилизираме самостоятелен стоеж с шини от почти 1 час. Правим крачки с шините. Поли стана по-концентрирана, по-съсредоточена", обнадеждена е Николета.

В Габрово с момичето работят специалисти в дневен център. Преди обед е на училище в Центъра за специална образователна подкрепа. Поли разбира, когато говорят, контактува с очи. Опитва се да казва отделни думички.

"В центъра използват компютърна програма за зрителна комуникация. С нея постига страхотни резултати", отбелязва майката. Семейството е одобрено на местно ниво за получаване на такъв компютърен комуникатор, но социалната програма е замразена на национално ниво.

"Всяка година, когато наближи Рождество, имаме особено усещане. Вярвам, че на Коледа се случват чудеса. Но нека да не е само по Коледа. Това са деца, които имат нужди целогодишно. Да вярваме в доброто и да се борим, да не се отказваме и да се уважаваме", призовава Николета Димова.

Благотворителната инициатива подпомага всекидневната рехабилитация на 12-годишното момиче.
Благотворителната инициатива подпомага всекидневната рехабилитация на 12-годишното момиче.