През последните седмици се наблюдава повишена заболеваемост от варицела - най-често срещаната разновидност на шарка. Според д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, се очаква тя да продължи разпространението си.

Bарицелата е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с обрив - петна и мехурчета по кожата и лигавиците. Тя засяга главно децата от 1 до 14-годишна възраст, като пикът е между 1 и 6 години. Възрастните също боледуват, но много по-рядко.

 "Източник на заразата е болният от варицела, който отделя вируси във въздуха при говор, кихане, кашлица и плач - обяснява д-р Радка Липева. - В 80-90% от случаите при контакт с болен се стига до заразяване. Затова често пламват епидемии в детски градини и училища. Варицелата е типична въздушно-капкова инфекция и заразяването може да стане също по контактно-битов път. Когато съдържанието от разкъсаните мехурчета по кожата попадне по предметите на болния, те се превръщат в източник на зараза. Инфекцията се предава и чрез директен контакт с кожата на пациента. Тя се разпространява 2 дни преди появата на обрива и 5 дни след това. Когато мехурчетата по кожата се покрият с корички, болният вече не е заразен, тъй като образуваните корички не съдържат варицелни вируси."

Този вид шарка започва като грип - с повишена температура, главоболие, липса на апетит, лека хрема, кашлица и зачервено гърло, болки в корема. След ден-два се появява характерният варицелен обрив по кожата на лицето и тялото, по окосмената част на главата, по лигавицата на устата и по половите органи. Първоначално той наподобява червени петънца, които се превръщат в пъпки, а после - в мехурчета със зачервен вал. След няколко дни пъпките се пукат или завяхват, покривайки се с корички.

Най-важният белег на варицелния обрив е, че при един и същи болен могат да се видят обриви в различен стадий на развитие - петънца, мехурчета, корички. Броят им е различен - обикновено от 250 до 500, но може да бъде и не повече от 10. Коричките остават до 6 дни и падат напълно на 16-ия ден. Пъпките и мехурчетата оздравяват най-късно до месец.

След боледуване от варицела се придобива траен имунитет, като повторно заразяване е изключително рядко. При възрастните заболяването протича по-остро - всички изброени симптоми са силно изразени.

Прилики и разлики

По какво се различава варицелата от другите видове шарка? Варицелният обрив е съпроводен от мъчителен сърбеж, който отсъства при морбили. Тенденцията за сливане на отделните обривни елементи, особено по лицето, също е отличителен белег за морбили. И при рубеола пъпките обхващат цялото тяло, но след 2-3 дни преминават напълно. Характерно е увеличаването на задушните и тилните лимфни възли. Пъпките при скарлатина са дребни, червеникави и с по-ярък връх. Те не засягат кожата около носа и устата за разлика от останалата част на лицето, която се зачервява.

"Всичко за семейството"