Какво ще пиеш? Каквото си искаш, естествено.
Но всяка година консултантски компании, маркетинг експерти и обикновени бармани правят прогнози за новата мода в чашата. За 2014-а американската "Баум и Уайтман" номинира за първите места чая, натуралните ретро лимонади, монофрешовете от суперплодове и зеленчуци, киселите бири, пивото с диви дрожди, вермутът. А "Маркет рисърч" добавя смутитата с акцент върху зеленото. Водеща тенденция не само в напитките, но и в храните откроява стремежа към менюта, възможно най-близки до
натуралните и със здравни претенции.

Чаят е втората по популярност напитка след водата и в този смисъл за каква мода си говорим? Подтекстът е, че водещи световни вериги за кафе проявяват все по-голям интерес и към тази ниша. Тълкуванията на експертите са в две посоки. Може да е свързано със свръхамбиции за пазарни дялове. Но има вариант да е израз и на предвидливост на фона на прогнозите за климатични промени, които може да ударят производството на кафе и да вдигнат цените на зърната. Отделно множество медицински проучвания разширяват списъка с ползи от различните видове чай. Най-често окичват с лаври зеления, но през последните няколко години се откриват нови достойнства и на черния, и на по-малко популярния бял чай. Всъщност растението е едно и също, видовете чай се различават по начина си на обработка и ферментация.

Глобалното затопляне все повече ще влияе на търсенето на напитки. Пием все повече и повече минерална вода и разхлаждащите безалкохолни. Натуралната неподсладена лимонада по простата рецепта вода плюс току-що изстискан сок от кисел плод отново е на върха защото хем е здравословна, хем евтина на фона на бутилирани освежаващи напитки с недотам ясен състав. За разнообразие заведенията я предлагат и с минерална или газирана вода. Също и подобна на сорбе или полузамръзнала и блендирана до ледени трици.

Натуралните прясно изцедени сокове също ще продължат триумфа си. Новите нюанси са, че ще се търсят повече фрешове от 1 вид плод или зеленчук, а не микс заради манията по детокс диетите. В основата им лежи теорията, че колкото по-малко видове хранителни вещества постъпват на един прием, толкова по-лесно се усвояват и тялото може да отдели спестената енергия за самопочистване от токсини. Натрупаните отрови се смятат за основна причина за мутациите на клетките и фаталните диагнози.

Затова пък смутитата - фино пасирани с малко вода зеленчуци, плодове, подправки или комбинация от тях, включват все повече съставки. Също резултат от очакването да
използваме полезните напитки като ваксини срещу рак, инфаркт, инсулт, диабет, артрит, затлъстяване и всяка друга болест на цивилизиацията. Указанието на диетолозите е с него да се замества едно хранене, а не да бъде добавка към обилно меню. Затова и принципът е обратен на моносоковете - колкото повече, толкова повече. С цел да се създаде депо от витамини и фибри за деня. За по-фин вкус понякога се добавя мляко.

Най-голямото одобрение на експертите по нутригеномика печели зеленото смути, кръстено на цвета си. След откритията, че зеленолистните зеленчуци имат антиракови съставки, истерията по напитката от тях излиза от семейната кухня и заведения по цял свят ги предлагат в листата си, модата прохожда в големите курорти и у нас. Скоро вероятно на пазара ще се появят и популярните в чужбина замразени смутита на клечка.

На алкохолния терен се очаква атака на киселите бири и най-вече на видове с диви дрожди. Масовата представа се изчерпва с видовете с плодови добавки и аромати. Но анализаторите забелязват засилване на интереса в цял свят към пиво, произвеждано чрез малко по-особено технология, която придава на бирата кисел винен привкус и плодов аромат. Най-верните фенове на напитката в Европа са белгийци, немци и холандци, но през последното десетилетие това е изборът на все повече американци.

Търсят се най-много видовете с диви дрожди. При обичайната технология напитката ферментира чрез внимателно култивирани щамове на бирена мая. А "дивите" бири - в
съдове на открито през по-хладните месеци, така че ферментацията да възникне спонтанно. Понякога в мъстта се слагат и няколко овкусяващи плода. След инокулацията се прехвърля да зрее в бъчви от кестен или дъб. Резултатът е бира с кисел и леко тръпчив винен вкус. Според феновете й това я прави много подходяща напитка за всичко, приготвено на скара.

Най-изненадващо звучи прогнозата на компанията за анализи в хранителната индустрия по отношение на вината. Защо ли очакват завръщането на вермута, модерен някъде през 80-те години на миналия век? Много малко от младите са опитвали от този вид ароматизирани с пелин вина, които са били първият алкохол за родителите им. Както и останалите вина, вермутът може да е бял, червен или розе. Прогнозите залагат на червено.