От 5 февруари всяка сряда от 15 ч водещи специалисти от болница “Софиямед” в рамките на проекта “Училище за родители” ще учат бъдещи майки как да се подготвят за бременността и появата на новороденото. Повече за пренаталната диагностика и как трябва да се хранят и спортуват през 9-те месеца бременните ще могат да обсъждат със специалиста по акушерство и гинекология в “Софиямед” д-р Христина Кръшкова на 5 февруари. А големия въпрос, който стои пред всяка бъдеща майка, как да роди - нормално или със секцио, ще могат да обсъдят с д-р Валери Нецов, завеждащ АГ отделението в болницата, на 12 февруари. Преди началото на всяка лекция бременните ще могат да посетят АГ отделението на “Софиямед”, да видят условията и да се запознаят с различните специалисти.
- Д-р Нецов, защовсе повече жени раждат в по-напреднала възраст?
- Раждаемостта у нас намалява, а се увеличава делът на възрастното население. Това се дължи на по-малкия брой раждания и на увеличената средна продължителност на живота - следваме нормалните европейски тенденции. По-късно предпочитат да раждат жени с образование и стабилна професия, искащи да правят кариера. Затова отлагат бременността си.
- До какво може да доведе късното раждане?
- Когато една жена реши да ражда в напреднала възраст, рискува върху бременността й да се отразят всички заболявания до този момент - на бъбреците, на ендокринната система, възпалителни процеси на женските полови органи, високо кръвно налягане и др. Самото забременяване може да бъде по-трудно заради развитието на гинекологични заболявания като ендометриоза, различни възпаления и миома на матката, които да доведат до някаква степен на стерилитет. За да се избегнат подобни рискове, трябва задължително да се направят изследвания за евентуални генетични или морфологични аномалии на плода. Това се осъществява чрез ранен и късен биохимичен скрининг и 4D ултразвуково изследване на плода. При съмнение за някаква аномалия или проблем в миналото на бременната жена препоръчвам хориална биопсия или амниоцентеза. Тези изследвания не трябва да се подценяват, с оглед сигурността за здравето на бебето и ги препоръчвам
- Жени с какви заболявания приемате най-често в отделението?
- Най-често приемаме пациентки с миоми на матката, кисти, полипи на матката, жени, страдащи от стерилитет и, разбира се, при бременни с усложнения, което налага те да се наблюдават и лекуват в болнични условия.
- С каква апаратура разполагате?
- Насочеността на отделението е да лекува гинекологичните заболявания чрез ендоскопски хирургични операции. Разбира се, когато се налага, извършваме и операции по класическия метод на отворената хирургия. Така могат да бъдат лекувани миоми на матката, кисти на яйчниците, вродени аномалии на матката, неправилни маточни кръвотечения, стерилитет от различен произход. Болницата разполага с последен модел ендоскопска апаратура с пълен комплект инструменти за лапароскопска и хистероскопска хирургия. Пример за все по-често срещано заболяване е ендометриозата. Много млади жени имат кисти на яйчниците или сраствания около тях и маточните тръби, които са израз на ендометриоза. Това е една от честите причини за стерилитет при млади жени. В тези случаи в “Софиямед” прилагаме лапароскопска хирургия. За 2013 г. са направени над 1230 операции, като от тях повече от 820 са лапароскопски.
- Кога този метод е за предпочитане?
- Той има много преимущества. Лапароскопската операция се извършва много по-прецизно, защото видимостта в оперативното поле е доста по-добра. Инструментите са изключително фини и не травмират органите. Кръвозагубата е изключително малка и тези операции се наричат безкръвни. Възстановяването става за 1-2 дни дори при най-тежките операции от карцином на шийката на матката. А възпалителни усложнения не се наблюдават. Операторът пък има възможност да запази в максимална степен органите на жената. Операцията се прави през 3 малки отвора на корема и няма груби естетични ефекти.
- Какво съветвате жените, които се колебаят кога да планират бебето?
- Всяка жена трябва да е свободна да взема решението сама. Но в медицинската практика се смята, че най-добрите години за раждането на първо дете са между 23 и 30 години.
Коментари