Завеждащите отделения в болница “Софиямед” д-р Пламен Петров и д-р Людмил Върляков:

През последните 20 години в областта на медицината, и по- специално в полето на гастроентерологията, не само навлязоха, но и се утвърдиха много нови инструментални методи. Старите начини за диагностика на заболяванията - анамнеза, статус, лабораторни методи, сполучливо се допълниха с различни инструментални процедури. Това позволи да се обективизират оплакванията на пациентите при различните заболявания и да се извършват различни инвазивни процедури както за диагностика, така и с лечебна цел.

Ето как д-р Пламен Петров, завеждащ отделението по гастроентерология в болница “Софиямед”, коментира какви диагностични манипулации съществуват в гастроентерологията и какви заболявания могат да се открият чрез тях:

Д-р Пламен Петров
Д-р Пламен Петров

За изследване на горните отдели на храносмилателната система ние, гастроентеролозите, задължително извършваме гастроскопия. Тя позволява обективизиране на оплакванията на пациентите, както при доброкачествените (рефлукс, хроничен гастрит, язвена болест и др.), така и при злокачествените заболявания на горните отдели на гастроинтестиналния тракт (рак на хранопровода и на стомаха). Не трябва да забравяме, че оплакванията при тези заболявания са сходни и единственият обективен метод за диагностика е именно това изследване. Чрез него се прави щателен оглед на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника, а самото изследване се извършва посредством тънка тръба, която се въвежда през устата. Нашият опит показва, че през последните две години значително са се увеличили случаите на рак на стомаха. През последната година сме доказали рак на стомаха при 28 пациенти. За сравнение през 2010 г. случаите бяха само четири. Доказването му в началните етапи на развитие значително подобрява възможностите за оперативна интервенция и дългосрочната перспектива. За съжаление, над 30% от пациентите, постъпили за диагностика и лечение, са с напреднали злокачествени заболявания. Те могат да бъдат третирани само със симптоматично лечение.

Едно от най-животозастрашаващите състояния в гастроентерологията е острото кървене от горните и долните отдели на гастроинтестиналния тракт. При това състояние е необходимо в рамките на първите 24 часа, а по възможност и в рамките на първите 6 часа, да бъде извършена спешна гастроскопия или колоноскопия за уточняване на източника на кървене и за вземане на решение за подхода при пациента - ендоскопска хемостаза и наблюдение или спешна хирургична интервенция.

Оплакванията, свързани с дебелото черво например, задължително трябва да се доказват с колоноскопия. Макар пациентите да се страхуват от това изследване, благодарение на него се разграничават доброкачествените заболявания - дивертикулоза, полипи на дебелото черво, хемороидална болест, анални фисури, от злокачествените. Ракът на дебелото черво, който обхваща различни отдели на червото, може да наподобява като оплаквания някои от гореописаните доброкачествени заболявания. Не са редки случаите, при които пациентът решава, че кърви от хемороиди, и понякога се лекува неуспешно с месеци, а при направената колоноскопия се установява рак на дебелото черво. За избягване на подобни нелепи случаи е необходимо при пациентите над 35 години да се извърши колоноскопия преди започване на медикаментозно лечение. Само през миналата година в отделението, което ръководя в болница “Софиямед”, сме диагностицирали над 250 карцинома на дебелото червото (колона), като 11 от тях са на пациенти под 40 години. Своевременното откриване на тези тумори позволява както радикална хирургична интервенция, така и подобряване на дългосрочната перспектива.

Пациентите с диаричен синдром (диария) например в повечето случаи с месеци се лекуват с пробиотици и антидиарийни средства, дори понякога с хидроколонотерапия.

Единственият начин за откриване на заболяването им отново е колоноскопията с биопсия за започване на адекватно медикаментозно лечение. Това, което е важно пациентите да знаят, е, че своевременната диагностика води до по-бързо и лесно излекуване или вкарването им в ремисия.

Изброявайки гастроентерологичните заболявания, при които се извършват инструментални изследвания, трябва да се отбележи и едно хематологично заболяване, а именно - желязодефецитната анемия. За съжаление, започването на заместително лечение на това заболяване с желязо без диагностика на причините е обичайната и доста рискова практика.

Водещата причина за желязодефицитната анемия е гастроинтестиналният тракт. Заболяванията, които водят до това, могат да бъдат доброкачествени, но в немалък процент са злокачествени - рак на стомаха или на дебелото черво. Ето защо извършването на гастро- и колоноскопия при пациенти с желязодефицитна анемия е задължително условие за добра медицинска практика.

За съжаление, тези рутинни инвазивни диагностични методи будят неприятни спомени при повечето пациенти - и с право, защото се извършват без необходимата анестезия в повечето лечебни заведения в страната.

Д-р Людмил Върляков, завеждащ отделението по анестезиология и интензивно лечение в болница “Софиямед”, коментира, че това обикновено са инвазивни процедури, причиняващи на пациента подчертан дискомфорт, а при някои манипулации като колоноскопията например и болка.

Д-р Людмил Върляков
Д-р Людмил Върляков

“Много пациенти се притесняват и изпитват истински страх от тази така важна диагностична манипулация, тъй като тя е доста болезнена. Поради тези причини изследването трудно се понася от човек в съзнание.

Благодарение на анестезията пациентът не усеща болка и няма спомен за случилото се. Когато се събудят, някои пациенти дори не вярват, че изследването е приключило. Важно е да се отбележи обаче, че анестезията се определя от вида и продължителността на инвазивната манипулация, като винаги се съобразява със състоянието на конкретния пациент. Обикновено се прави кратка венозна анестезия. Състоянието на пациента се мониторира (следи) през цялото време, докато продължават изследването и съответно анестезията, за които цели разполагаме с най-съвременна надеждна апаратура.

След края на манипулацията пациентът бива събуден и оставен за наблюдение за кратко време (не повече от 15 минути) в специално оборудвано за целта помещение.

Нашите грижи приключват едва тогава, когато се уверим, че пациентът се чувства напълно комфортно. Ако не се налага болничен престой, то той може да се прибере вкъщи непосредствено след приключване на процедурата. Анестезията обаче е индивидуална за всеки пациент, като при нейния избор се съобразяваме с моментното състояние на пациента, наличието на евентуални придружаващи заболявания и алергии, на каква възраст е той.

При нас в болница “Софиямед” работят водещи анестезиолози с голям опит и дългогодишна практика, което гарантира пълен комфорт на пациентите, на които се налага да се подложат на различни диагностични и терапевтични манипулации.