Escherichia coli е грам-отрицателна бактерия, бацил, който обитава долния чревен тракт на топлокръвните организми, включително и човека. Съществуват много видове E. coli, повечето от които не са опасни. Инфектирането с enterohemorrhagic E. coli (EHEC), един от видовете, причинява диария, което само по себе си е опасно, заради риска от силно и фатално обезводняване на организма.

Заразяването с E. coli се осъществява посредством животински и човешки екскременти. Това включва и консумация на хранителни продукти и вода, които са заразени с бактериите.

E. coli може да попадне в месото по време на технологичната му обработка. Това е най-масово разпространената причина, поради която се отчитат случаи на пострадали хора.  Вредните микроорганизми попадат и върху другите храни, с които се сервира заразеното месо и повърхности, с които е било в контакт.

E. coli може да попадне и в млякото и съответно млечните продукти. За да се предпазите от заразяване, препоръчително е да консумирате пастьоризирано мляко и млечни продукти от пастьоризирано мляко. Този процес на обработка на млякото унищожава бактерията.

При плодовете и зеленчуците - особено пролетните листни зелени зеленчуци, филизи и кълнове - съществува също висок риск от инфектиране с E. coli, поради което е важно да се проявява интерес към условията, в които производителят добива продукцията си.
Водата също може да съдържа E. coli, ако екскременти попаднат в източника или по пътя на доставянето й. Рискът е съществен, ако пречиствателната станция и хлорирането на водата не отговаря на нужните стандарти. Заразяването е възможно и при плуване в замърсен басейн, бил той естествен или изкусвен.

E. coli може да се предаде и от човек на човек или битови вещи при недобро спазване на личната хигиена. Един от симптомите на заразяване е наличие на кръв в изпражненията при диария. Силните стомашни болки, гадене, повръщане, са най-честите оплаквания. Децата са по-предразположени на тези оплаквания. Дискомфорт се отчита от 3-4 ден след инфектирането с бактериите. Обикновено състоянието отшумява за седмица. Някои въобще не осъзнават, че са прекарали инфекция.

Инфекцията с  E. coli обаче може и да усложни здравословното състояние на засегнатия. Признак за това са: повишаване на телесната температура, бледа кожа, посиняване на кожата, слабост, отделяне на малко количество урина. Обикновено инфекцията преминава от само себе си. На болния се препоръчва удобство и спокойствие, и задължително прием на много течности, като те трябва да се поемат на глътки и много често. Опасното при инфекцията е да се допусне дехидратиране на организма. По принцип наличието на кръв в изпражненията при диария насочва за инфектиране с E. coli. Терапията следва да се определя от лекаря, а не да се самоназначава.

Как да се предпазим от заразяване?

Месото да се подлага на термична обработка при минимум 71 C.

Ръцете да се измиват редовно с топла вода и сапун.

След всяко докосване на сурово месо ръцете и приборите трябва да се измиват внимателно и надеждно.

Кърпите за ръце да се изпират редовно на висок градус.

Консумирайте пастьоризирано мляко, млечни продукти и сокове.

Пийте вода от сертифицирани източници или преминала през необходимата обработка и степен на хлориране.

При пребиваване в страна със съмнително качество на питейната вода, избягвайте пиенето на вода от несигурни източници и използването на лед.

Ръцете трябва да се измиват винаги след посещение на тоалетната и смяна на пелени.