Шипката без съмнение е една от най-разпространените и широко използвани билки у нас, с изключително лечебно действие. А високото съдържание на витамини, полезни киселини и приятен вкус я превръщат в ценна хранителна добавка, която неслучайно носи името "царица на билките". В традиционната българска медицина плодовете от шипка намират приложение като високовитаминозен източник за укрепване на имунните сили на организма, особено в късна есен и ранна пролет.

Видове продукти от шипки:

Сироп от шипка - особено подходящ за бебета и малки деца като хранителна добавка.

Мармалад, желе - вкусна закуска, която можете да добавите към мюсли или върху филийка пълнозърнест хляб.

Питие от шипки - при приготвянето му плодовете не се подлагат на  термична обработка. Шипките се заливат със захар и вода и престояват 5-6 дни. Готовата напитка, гарнирана със сушени боровинки, се превръща в освежително, ароматно, но и доста калорично питие.

С богатото си съдържание на витамин С шипките са един от основните "конкуренти" на цитрусовите плодове.  Плодовете на шипката съдържат комплекс от естествен витамин А и незаменими мастни киселини (Омега-3 и Омега-6), в комбинация с мощни антиоксиданти-флавоноиди и витамин Е, които правят кожата здрава, еластична и младолика, като значително елиминират симптомите на нейното остаряване (бръчки, петна, стрии).

Богатото съдържание на пектини и танини я превръща в ефикасен лек срещу стомашно-чревни и бронхиални заболявания, образувайки защитен слой върху двете лигавици. Шипката се оказва особено добра алтернатива при лечение на авитаминоза (скорбут) и хиповитаминоза (пролетна умора, състояние след тежко боледуване), тъй като тя повишава жизнения тонус и работоспособността на организма.

Шипките са идеално средство за укрепване и пълноценно функциониране на имунната и кръвоносната система, главния мозък и щитовидната жлеза. Тя е добро помощно средство в терапията срещу песъчинки и камъни в пикочните пътища, както и в борбата срещу местни или общи инфекции. Шипката повлиява особено благотворно функцията на черния дроб, а също така понижава нивото на кръвната захар, което своевременно я прави подходяща за болни от диабет. Препоръчва се при лечение на грип, кашлица, маточни и носни кръвотечения.

Важно е преди употреба шипките да бъдат добре измити, с изрязани връхчета и почистени от семките и косъмчетата, тъй като могат да предизвикат неприятно разстройство, ако попаднат в организма.

Как да изберем и съхраним шипките?
В началото на пълната зрялост на плодовете, когато те са яркочервени и твърди, съдържанието на витамин С е най-високо. То намалява толкова по-бързо, колкото по-узрели са плодовете, и особено ако са осланени и омекнали. Известно е, че витаминът е относително устойчив и дори през зимата високият му процент в мармалада или пюрето от шипка се запазва.

Сок от шипки
Съставки: 4 и 1/2 кг шипки, 750 г захар, 10 г лимонтозу
Начин на приготвяне: Измитите и отцедени от водата шипки се почистват от дръжките и семената, слагат се в дълбока тенджера с лимонтозуто и се заливат с 1 л вода. Варят се 10 мин. Снемат се от огъня и се оставят да престоят 30 мин. Когато сокът се избистри, се прецежда през гъста цедка. Прецеденият сок се смесва със захарта и се сварява още веднъж, след което се налива в бутилки и се затваря.