Д-р Иван Витков
Работете с мярка! За съжаление много от любителите на живота на вилата имат проблеми със здравето. От началото на лятото до късна есен, когато работата в градината е много, пък и строителството е на дневен ред, лекарите отчитат увеличаване на оплакванията. Почивката сред природата е чудесна, особено за онези, които живеят в града, пък и отгледаните от самите нас плодове и зеленчуци са много по-вкусни. Все пак най-важното е да съхраним здравето си, защото в противен случай никакви витамини няма да ви помогнат.
Не претоварвайте сърцето! Тъй като много често работим на вилата до изнемога, от утро до здрач, в най-голямата жега по обяд, през летния сезон рязко се увеличават случаите на инфаркт, хипертонични кризи и други сърдечно-съдови заболявания. Заради високата температура и влажност на въздуха и малкото количество кислород в горещите дни значително се натоварва сърцето даже и на здрави хора. Онези, които страдат от исхемична болест, аритмия, артеросклероза и бронхиална астма са застрашени от пристъпи на стенокардия и бронхопристъпи. Виладжиите, които имат проблеми със сърцето или хипертония трябва винаги да носят със себе си апарат за кръвно и постоянно да контролират кръвното си налягане и пулса.
Особено опасна за хипертониците и хората със сърдечни проблеми е работата по лехите - в прегънато състояние с ниско наведена глава. Продължителното стоене в подобна поза може да предизвика повишаване на кръвното налягане и хиппертонична криза. Ето защо хипертониците трябва да обработват лехите с инструменти с дълги дръжки, за да не се навеждат, а когато садят или събират плодове от земята, да използват ниско столче, на което да сядат.
Пазете гръбнака! Тежката физическа работа на вилата много често предизвиква болки в гърба, изостряне на хроничните заболявания на гръбнака и различни разтягания и изкълчвания. Заради вдигането на тежко, пренапрежение на мускулите и връзките на гърба може да възникне лумбаго - рязка болка в кръста, когато човек застива в прегърбена поза и не може да се движи. Пострадалият трябва да се постави на твърда повърхност, да се разтрие внимателно и да се намаже с обезболяваща маз. Може да предложите и обезболяващи лекарства.
Друго характерно за виладжиите заболяване е епикондилит - заради продължителните и еднообразни движения на ръцете се получава пренапрежение на сухожилията и връзките и възникват болки в лакетните стави. В тези случаи се препоръчва пълен покой на засегнатите стави, а за облекчаване на неприятното усещане се препоръчват обезболяващи лекарства и мази. Когато болката е в лакъта, трябва при работа да се използват специални бандажи за фиксиране и да се работи в щадящ режим.
Прекалено активната работа в градината може да предизвика и възпаление на сухожилията на раменете. Болката в едното или даже и в двете рамена става толкова силна, че може да нарушава съня. За лечението на тендовагинита трябва да се прекратят физическите натоварвания за болното рамо и няколко пъти на ден за около 15-20 минути към болното място се поставя пакет с лед, увит в кърпа.
За профилактиката на заболяванията на опорно-двигателния апарат и тяхното обостряне се препоръчва при нужда от преместването на тежести да се използват колички или чанти на колелца, да не се правят резки движения с тежестите, да се избягват еднообразните движения, да се пазите от течения и преохлаждане, да се използват специални пояси и бандажи.
Винаги когато отивате на вилата не забравяйте аптечката с нужните лекарства за оказване на първа помощ. Онези от вас, които имат хронични заболявания трябва винаги да носят в себе си назначените им лекарства. (ХФ)
Коментари