За постигане на максимален лечебен или профилактичен ефект при провеждане на сокотерапия е необходимо да се спазват няколко основни изисквания:
1. Дневната доза от плодови или зеленчукови сокове е 1 до 2 чаени чаши.
2. Продължителността на приема е 1-2 месеца, като след първия се прави почивка от 10 дни.
3. Соковете могат да се консумират по всяко време на деня, но ефектът им е по-голям при консумация на гладен стомах.
4. Соковете се консумират в прясно състояние, непосредствено след приготвянето им и с температура близка до тази на околната среда.
5. Когато се налага корекция на вкуса на соковете, се препоръчва използване на вода за разреждане или чист пчелен мед за подслаждане. Добавянето към тях на алкохол, пикантни или лютиви подправки води до промяна на качествените им характеристики. Влошава усвояването им и понижава терапевтичните им свойства.
6. За повишаване на лечебното действие на соковете, могат да се правят коктейлни смеси.
7. Сокът се консумира непосредствено след приготвянето му.
8. При хипертония са подходящи сокове, богати на калий: сок от моркови, целина, магданоз и спанак, сок от моркови и спанак, сок от моркови, цвекло и краставица, сок от ягоди, както и соковете, съдържащи аспаргин (азотно вещество):сок от аспержи, копър и моркови, сок от аспержи, моркови и маруля.
9. При хипотония (ниско кръвно налягане) добре да се приемат зеленчукови сокове, богати на каротини: сок от моркови, сок от моркови, цвекло и кокосов орех, сок от моркови и спанак, сок от спанак.
10. При остеопороза са подходящи сокове богати на каротини (предимно В-каротин) и на макроелементи - калций и фосфор: сок от моркови, зеле и маруля, сок от моркови, глухарче и маруля, сок от моркови, сок от моркови, маруля и спанак, сок от ябълки, сок от моркови и спанак.
11. При проблеми със стомашно-чревния тракт (гастрит и ентерит) се препоръчват: сок от моркови и спанак, сок от моркови, цвекло и краставица, сок от моркови, сок от ябълки, сок от ананас, сок от ягоди, сок от банани, сок от черница, сок от нар.
12. При язвена болест лечебно въздействие имат соковете богати на витамин U и каротини: сок от моркови, сок от прясно зеле, сок от целина, сок от моркови и прясно зеле, сок от моркови и целина, сок от моркови, прясно зеле и целина, сок от моркови, зеле и маруля и плодови сокове от ябълки и банани.
13. При затлъстяване се препоръчват сокове богати на каротини, витамин U, пектини, дъбилни и минерални вещества: сок от моркови, сок от моркови и спанак, сок от домати, сокове от ябълки, ягоди, череши и грейпфрут.
14. При анемия лечебното действие на соковете се дължи на богатото съдържание на каротин, витамин С, витамини от група В, голямо количество минерални вещества (желязо, калий, калций, магнезий): сок от моркови, целина, магданоз и спанак,сок от моркови и спанак, сок от моркови, червено цвекло и целина (целината може да бъде заменена със сок от кокосов орех, спанак, краставица или маруля), сок от моркови, глухарче и маруля, сок от моркови и копър, сок от моркови, маруля и спанак, сок от моркови, аспержи и маруля.
15. При сърдечни заболявания се препоръчват прясно приготвени плодови и зеленчукови сокове богати на каротини, витамин С и витамини от В група, минерални вещества - калий, магнезий, желязо и пектини.
Дневно може да се приемат от 2-3 дози, през равни интервали от време: сок от моркови, целина, магданоз и спанак, сок от моркови и спанак, сок от моркови, червено цвекло, краставища (или маруля), сок от моркови, червено цвекло и кокосов орех. Пресни плодови сокове от ябълки, ягоди, кайсии, ананас, грозде и цитрусови плодове - портокали и мандарини.
Коментари