Д-р Ем. Бенова
Най-големият проблем при безсъние е да се определи причината за появата му. Сред основните фактори са стресът и тревогите.
Съществуват два основни вида безсъние. Единият се наблюдава, когато човек се мъчи да заспи, но не може, вторият - когато изпада в състояние подобно на дрямка. При втория случай организмът не почива, а се чуства дори по-уморен.
Психологическият стрес и притесненията са сред основните фактори за поява на безсъние. В такива случаи специалистите препоръчват да се спи на лека музика, която да разтовари човек от натрупания през деня стрес. Неортодоксалната медицина препоръчва прилагането на специална техника на дишане и медитация, които да прогонят проблема.
Често безсънието се дължи на недостатъчно изразходвана енергия през деня. Физическите упражнения в активната част от деня и подобрената диета са решение.
При безсъние е необходимо да се откажете от всякакви стимулиращи напитки като кафе, чай, алкохол. Четенето преди лягане също помага, както и гледането на лек комедиен филм.
В организма на човек роля на биологичен часовник играе хормонът мелатонин. При недостига му започват проблемите със съня.
Храни които съдържат голямо количество мелатонин са магданоз, моркови, репички, домати, смокини, фъстъци, царевица и ориз, сирене, яйца и мляко.
Народната медицина препоръчва отвари и настойки от билки с успокояващи и сънотворни свойства - валериана, дяволска уста, хмел, лайка. Лечебните препарати от тях действат отпускащо, успокояващо. Те са подходящи и при безпричинен страх и психическа умора.
Коментари