Доц. Владимир Христов, специалист по ендокринология, Български метаболитен институт. Той отговаря на въпроса на Тодорка Григорова.

Ниската телесна температура е един от признаците на намалена функция на щитовидната жлеза, или т.нар. хипотиреоидизъм. Налице е недостатъчна секреция на щитовидни хормони. Тя може да се дължи на първичен процес в щитовидната жлеза - автоимунен тиреоидит или болест на Хашимото, оперативно отстраняване на щитовидната жлеза или състояние след радиойодлечение.

Вторичният хипотиреоидизъм се среща при заболявания на хипоталамуса или на хипофизната жлеза.

Освен ниската телесна температура, при хипотиреоидизъм могат да се проявят симптоми на сънливост, запек, повишена чувствателност към студ, вдървеност и мускулни крампи, менструални нарушения. Забавя се интелектуалната и двигателната активност, намалява апетитът, увеличава се телесното тегло, косата и кожата стават сухи, гласът задебелява. Лицето е безизразно, косата оредява, има отоци около орбитите, удебелен език, бледа и студена кожа.

В редки случаи може да се наблюдава прогресия до хипотермична кома. Факторите, които предразполагат към кома, са излагане на студ, травма, инфекции, наркоза.

Годишната честота на тиреоидита на Хашимото е приблизително 4/1000 жени и 1/1000 мъже. Много често е налице възловидно увеличение на щитовидната жлеза. Тъй като автоимунният механизъм, който е в основата на болестта на Хашимото, постепенно редуцира функцията на щитовидната жлеза, има продължителна фаза на компенсация с нормално ниво на щитовидните хормони тироксин (T4) и трийодтиронин (T3) при умерено увеличено ниво на тиреоидстимулиращият хормон на хипофизата (ТСХ).

В този случай пациентите имат дискретна симптоматика - т.нар. латентен или субклиничен хипотиреоидизъм. По-късно с напредване на процеса нивото на Т3 и Т4 прогресивно намалява и нивото на ТСХ се увеличава обикновено повече от 10 mU/L.

Лечението се назначава от специалист.