Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София.Той отговаря на въпроса на Адриана Симеонова.

Някои заболявания на надбъбречните жлези са специфична причина за високо кръвно налягане при сравнително неголяма група хипертоници. Те причиняват така наречената вторична артериална хипертония.

Такова заболяване е феохромоцитомът (тумор на надбъбрека), което се среща при 0,2% - 0,4% от всички случаи с повишено кръвно налягане.

За хипертоници с пристъпни прояви и рязко повишаване на кръвното налягане, както и такива с високостепенна артериална хипертония, задължително трябва да се мисли за феохромоцитом.

То се диагностицира, като се изследват кръв и урина за нивото на катехоламините и техните производни. Освен това се правят различни фармакологични тестове с глюкагон и клонидин, но най-висока сензитивност има измерването на свободния метанефрин.

При съмнение за тумор на надбъбрека се прави ехография от опитен специалист или най-сигурната диагностична процедура - компютърен томограф, който дава 98% - 100% достоверност.

В почти всички случаи хирургичното отстраняване на тумора води до понижаване на кръвното налягане дори до нормални граници. Изключение правят случаите, при които има злокачествено развитие на тумора с метестази.

По-неясна роля за артериалната хипертония има първичният алдостеронизъм. Това е състояние на повишено отделяне на алдостерон, което маже да доведе до сърдечносъдови нарушения. При него кръвното налягане е умерено повишено и неподдаващо се на лечение. За диагнозата са необходими кръвни тестове за електролити и компютърен томограф или магнитен резонанс.

Те нямат такова решаващо значение, както при феохромоцитома, защото причината за алдостеронизма може да бъде разрастване на жлезата, малки тумори и други изменения, които се проявяват по различен начин и лечението при тях е различно.

При аденома се препоръчва оперативно отстраняване на тумора, а при разрастване на жлезата (хиперплазия) може да се използват лекарства. Правилната преценка води до значителна редукция на стойностите на кръвното налягане.

Артериална хипертония се наблюдава и при около 80% от пациентите със синдром на Кушинг, което е рядко заболяване - по-малко от 0,1% от хората.

Заболяването се характеризира с повишено отделяне на глюкокортикоидни хормони от надбъбречната жлеза.

Болните имат характерен вид и лечението им се провежда в специализирани клиники по ендокринология.

Важно за пациентите е да знаят, че при наличие на артериална хипертония трябва да се обърнат към личния лекар, специалист кардиолог, при необходимост ендокринолог за уточняване на причината за заболяването, която може да се дължи на заболявания на надбъбречните жлези или други органи.