Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София. Той отговаря на въпроса на Илияна Неделчева.

Болките в гърдите почти винаги предизвикват страх от сърдечно заболяване, въпреки че всички органи, намиращи се в гръдния кош могат да причинят такава болка.

Провокацията на сърдечната болка от студа е класически пример за стенокардия. Тя се усилва при влошаване на времето, ходене срещу вятъра и други. Симптомите са типични, когато след поемане на студен въздух зад гръдната кост се усети стягане, особен натиск или друг дискомфорт, придружен от чувство за страх и понякога изпотяване. Болката се разпространява към лявата или и двете ръце, понякога към шията. Тя е най-силна в началото и при отстраняване на студовия фактор преминава.

Трудно е отличаването на сърдечната болка от ставните и мускулните болки в гърдите при студ. Например при интеркостална невралгия, ошипявания, болки в гръдните мускули, плексит на раменната става охлаждането провокира болкови симптоми, подобни на сърдечните, но за разлика от тях те се променят при смяна на положението на тялото или горните крайници.

Гръдни болки от студа могат да се получат и при хора с белодробни заболявания, особено когато имат плеврални сраствания. Тъй като дори най-нетипичната болка в гръдния кош може да се окаже от сърдечен характер, при появата на такава обезателно трябва да посетите личния лекар или лекуващия кардиолог. Те ще извършат необходимите изследвания: ЕКГ, най-добре след студова провокация, стрес тест, ехокардиография, а при необходимост и коронарография.

При болни с установена исхемична болест на сърцето и стенокардия не се препоръчва излизането на студено и дишането на хладен въздух, докато не се извършат необходимите лечебни процедури за отстраняване на стесненията, предизвикващи стенокардията. Ако не се установи сърдечно заболяване, пациентът се насочва за консултация към невролози, ревматолози или ортопеди.